Valentino Rossi: Nie wiem, dlaczego czuję się niekomfortowo na motocyklu

Nie o takim występie w Holandii marzył Valentino Rossi. Włoch po nieudanych kwalifikacjach wystartuje bowiem do TT Assen dopiero z czternastego pola. Po zakończonej sesji zawodnik fabrycznej Yamahy przyznał, że nie czuje się zbyt dobrze na swoim motocyklu.

Weekend w Assen nie układa się po myśli Valentino Rossiego. Włoch nie zakwalifikował się bezpośrednio do drugiej części kwalifikacji, gdyż jego najlepszy czas – dający mu piątą pozycję – został anulowany. W związku z tym musiał wziąć udział w Q1.

Wydawało się, że Rossi mimo wszystko będzie miał tempo, by powalczyć o dwie pierwsze pozycje dające awans do drugiej części kwalifikacji. Włoch miał jednak po południu spore problemy. Najpierw w czwartym treningu uzyskał dopiero osiemnasty czas, a w kwalifikacjach wywalczył jedynie czternaste miejsce. Dla 40-latka jest to najgorsza pozycja startowa w Assen od 2006 roku, gdy był osiemnasty.

Po zakończonych kwalifikacjach Rossi przyznał, że nie czuje się dobrze na motocyklu, lecz nie potrafił podać jednoznacznej przyczyny takiej sytuacji, zwłaszcza że Fabio Quartartaro i Maverick Vinales zajęli w kwalifikacjach dwie pierwsze pozycje.

„Maverick, a także Quartararo są bardzo silni podczas tego weekendu. Są w stanie być bardzo szybcy, a z drugiej strony ja i Franco [Morbidelli] cierpimy bardziej” – mówił Valentino Rossi. „Nie czuję się zbyt komfortowo na motocyklu, również w szybkiej części toru nie jestem wystarczająco szybki, a to wszystko utrudnia”.

„Teraz musimy zobaczyć, co da się zrobić. Musimy popracować tego wieczora, aby zrozumieć, czy jesteśmy w stanie być trochę silniejsi, a potem zobaczymy. Szczerze mówiąc nie wiemy, dlaczego”.

Włoski zawodnik miał nadzieję, że mimo błędu w trzecim treningu, uda mu się przejść z pierwszej do drugiej części kwalifikacji. Po południu było jednak dużo cieplej, przez co nie mógł tego dokonać. Tym samym też spodziewa się trudnego wyścigu na jednym ze swoich ulubionych torów.

„Dziś rano nie było tak źle, zwłaszcza że byłem w stanie zrobić bardzo dobre okrążenie w końcówce, które było dobre dla Q2. Niestety jednak dotknąłem zielonej [strefy] na wyjściu z ostatniej szykany i anulowali okrążenie” – kontynuował zwycięzca wyścigu z Assen z 2017 roku.

„Byłem jednak dość optymistyczny, ponieważ myślałem, że z tą prędkością z poranka mam wystarczający potencjał, aby przejść do Q2. Niestety po południu miałem więcej problemów. Przez większą temperaturę tracę dużo przyczepności, spadają mi osiągi i byłem dość wolny. Nie byłem w stanie się poprawić, więc muszę startować z całkiem odległej pozycji. Będzie ciężko, ponieważ również moje tempo nie jest fantastyczne. Z pewnością będzie to trudny wyścig”.