MotoGP

Valentino Rossi - Movistar Yamaha MotoGP

Valentino Rossi: Musimy ciężej pracować

Valentino Rossi jest zdania, że Yamaha musi jeszcze ciężej pracować, jeśli chce powalczyć o mistrzostwo świata w MotoGP w tegorocznych zmaganiach.

Po dwóch rozczarowujących sezonach marka z Hamamatsu postanowiła zmienić sposób zarządzania swoim zespołem. Najważniejszą zmianą jest niewątpliwie stworzenie ekipy testowej Yamahy przy współpracy z malezyjskim koncernem Petronas. Wielu kibiców zastanawia się, dlaczego japońska marka tak późno zdecydowała się na ten krok, zwłaszcza kiedy czołowe ekipy „królewskiej” klasy, czyli Honda i Ducati już kilka lat temu utworzyły testowe teamy. Zalety posiadania takiego zespołu widać po wynikach ostatnich sezonów, gdzie w rolach głównych występowali właśnie zawodnicy wspomnianych wcześniej marek – Marc Marquez i Andrea Dovizioso.

Niewiele brakowało, a sezon 2018 byłby pierwszym w historii zespołu Yamahy, kiedy nie wygraliby żadnego wyścigu w roku. Honor Japończyków uratował Maverick Vinales, zwyciężając w Australii. Chociaż Rossi i Vinales zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców to Yamaha - po raz pierwszy od 2007 - roku nie znalazła się w najlepszej dwójce zespołów w klasyfikacji konstruktorów.

Valentino Rossi uważa, że powodem, dla którego Yamaha tak mocno spadła w klasyfikacji ostatnich dwóch sezonów, jest zbyt mała ilość osób pracujących nad motocyklem, zarówno w fabryce, jak i podczas weekendów wyścigowych.

W ostatnim czasie, szczególnie od półtora roku, sytuacja techniczna w MotoGP bardzo się zmieniła – powiedział Włoch.

Ducati było pierwszym zespołem, który zrobił duży krok w stronę poprawienia swoich osiągów, zatrudniając większą ilość personelu, w tym inżynierów. Niewątpliwie dużą rolę w ich rozwoju odegrało zatrudnienie Michele Pirro, który rozwija motocykl, testując nowe części. Honda zauważyła postępy Ducati i poszli ich śladem.

Jeśli chcemy powrócić na szczyt w MotoGP, to musimy pójść drogą Ducati i Hondy. Oczywiście dalej również ciężko pracować nad rozwojem naszego motocykla. Jestem bardzo zmotywowany, aby powalczyć o kolejne tytuły dla Yamahy. Uważam, że nadal jestem bardzo konkurencyjny i mogę walczyć o najwyższe cele – dodał 39-latek.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone