MotoGP

Pol Espargaro - Red Bull KTM Factory Racing

Pol Espargaro z najlepszym wynikiem kwalifikacyjnym KTM-a: To było szalone okrążenie

Pol Espargaro zajął drugie miejsce w kwalifikacjach na torze Misano, co jest najlepszym wynikiem w historii zespołu KTM. Hiszpan nie krył więc swojego ogromnego zadowolenia z tego rezultatu.

Tegoroczny sezon jest dopiero trzecim w historii startów KTM-a w MotoGP. Austriacki zespół nie ma co prawda zbyt dobrych wyników – poza trzecim miejsce w ubiegłorocznym GP Walencji – ale z każdym kolejnym startem widoczny jest progres. Dowodem tego jest drugie miejsce Pola Espargaro w kwalifikacjach do GP San Marino.

Wynik Hiszpana jest nieco zaskakujący, ale już w trakcie trzeciego treningu miał bardzo dobre tempo. Co prawda wtedy swój najlepszy czas uzyskał, jadąc za Maverickiem Vinalesem, ale i bez pomocy swojego rodaka był w stanie notować dobre rezultaty. W kwalifikacjach było jeszcze lepiej. Pol Espargaro rozpoczął swoje najlepsze okrążenie za plecami Marca Marqueza, ale gdy lider tabeli odpuścił, zawodnik KTM-a sam kontynuował jazdę. Gdy przejechał przez linię mety, okazało się, że uzyskał wówczas najlepszy czas kwalifikacji, wywołując tym samym euforię swojej ekipy. Ostatecznie jednak został wyprzedzony przez Mavericka Vinalesa, ale drugie pole startowe jest dla niego, jak i dla KTM-a, najlepszym wynikiem w historii.

„Brak mi słów, nie umiem wyjaśnić tego, jak się czuję” – mówił tuż po zakończeniu kwalifikacji Pol Espargaro. „Jestem bardzo dumny z tego, że jestem tutaj z KTM-em, to po prostu coś niewiarygodnego. Zrobiliśmy świetne okrążenie, a kiedy przejechałem linię, pomyślałem o całej tej pracy, którą wykonaliśmy, o wszystkich cierpieniach, jakie przeżyła grupa, będąc na końcu stawki zaledwie dwa lata temu. Zobaczyć to, gdzie jesteśmy teraz jest po prostu niewiarygodne, nie umiem tego wyjaśnić”.

„Trzęsę się. To było szalone okrążenie. Rano zrobiłem dobre okrążenie, ale byłem za Maverickiem [Vinalesem] i myślałem, że nie będzie można go poprawić, szczególnie po południu, kiedy tor jest cieplejszy i bardziej śliski. Jednak zrobiliśmy to” – dodał Hiszpan.

Wydaje się, że Pola Espargaro stać na dobry wynik w wyścigu na torze Misano. Kluczowe będzie przejechać go bezbłędnie i nie dać ponieść się zbyt wielkim emocjom na starcie z pierwszego rzędu.

„To jest dla nas bardzo dobry weekend. Mieliśmy dobry rytm na używanej oponie. Myślę, że nigdy nie pracowaliśmy tak dobrze, jak w tym czwartym treningu. Zrobiłem 22 okrążenia na tylnej oponie i nadal osiągałem dobry czas okrążenia. Dużo pracowaliśmy nad wyścigiem, jakbyśmy wiedzieli, jak dobre mogą być kwalifikacje. Przygotowywaliśmy się do dobrego wyścigu”.

„Jutro nie chcę popełnić błędów na pierwszych okrążeniach, ponieważ bardzo ważne będzie pozostanie tam. Wykonaliśmy połowę pracy, druga połowa jutro” – dodał zawodnik fabrycznego zespołu KTM.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone