Maverick Vinales dwukrotnie najszybszy w piątkowych treningach na Phillip Island

Maverick Vinales dwukrotnie najszybszy w piątkowych treningach na Phillip Island

Maverick Vinales z zespołu Yamahy ustanowił najlepszy czas pierwszej sesji treningowej Grand Prix Australii na torze Phillip Island. Poważnemu wypadkowi uległ Fabio Quartararo.

Vinales zakończył sesję z czasem 1:38.957 i jako jedyny przełamał w tej sesji barierę 1:39. Drugi najszybszy zawodnik, Jack Miller, stracił do niego 0.147s. Na trzeciej pozycji zameldował się natomiast Marc Marquez, choć jego strata wyniosła już 0.385s.

Drugi z kierowców Yamahy, Valentino Rossi, sesję zakończył na czwartej pozycji, a czołową piątkę uzupełniał Danilo Petrucci z Ducati.

Franco Morbidelli był szóstym najszybszym zawodnikiem, a za nim sklasyfikowany został Fabio Quartararo, choć Francuz legł poważnemu wypadkowi w końcowej fazie treningu.

Morbidelli pokonywał lewy zakręt Lukey Heights, kiedy stracił panowanie i wypadł w żwir. Kierowca długo nie był w stanie się podnieść, cały czas trzymając się za lewą nogę.

Na dalszych pozycjach meldował się duet KTMa, czyli Pol Espargaro i Miguel Oliveira, a czołową dziesiątkę zamykał Andrea Dovizioso.

Johann Zarco sesję kończył z trzynastym czasem, ze stratą prawie trzech sekund do najlepszego Vinalesa. Za nim byli Cal Crutchlow i Joan Mir. Jorge Lorenzo odnotował dopiero osiemnasty czas, a na dwóch ostatnich lokatach finiszowali kierowcy Aprili, choć obaj zawodnicy zdołali przejechać w sesji zaledwie 13 okrążeń.

Vinales ponownie najszybszy

W drugiej sesji treningowej warunki na torze uległy wyraźnej poprawie i sesja rozgrywana była na suchej nawierzchni.

Vinales bardzo szybko odnalazł ponownie dobre tempo, notując 1:28.916. Za nim meldowali się Marc Marquez i Danilo Petrucci.

Po założeniu nowego kompletu opon Vinales rozpoczął serię szybkich okrążeń aż ostatecznie zanotował 1:28.824, przebijając tym samym rezultat dający pole position w ubiegłym roku.

W drugiej części sesji rozegrała się walka o awans do drugiej części kwalifikacji. Największy progres zanotował Andrea Dovizioso z Ducati, który okazał się drugim najszybszym zawodnikiem sesji za sprawą rezultatu 1:29.320.

Zaledwie 0.005s do niego stracił Cal Crutchlow, awansujący na trzecią lokatę, jednak kolejny zawodnik, Danilo Petrucci, okazał się o jedynie 0.002s wolniejszy od Crutchlowa.

Jack Miller finiszował na piątej lokacie, natomiast Marc Marquez sesję kończył dopiero z szóstym czasem i stratą 0.597s do zwycięzcy treningu.

Valentino Rossi tym razem był siódmy, a za nim meldował się Alex Rins z Suzuki. Czołową dziesiątkę uzupełniali Franco Morbidelli i Aleix Espargaro.

Udziału w sesji nie brał Fabio Quartararo, który w pierwszym treningu uległ wypadkowi. Na szczęście obyło się bez złamań, choć zawodnik musiał przyjąć leki przeciwbólowe, aby zredukować ból w lewej nodze i dlatego nie był w stanie wystąpić w drugiej sesji treningowej.