Marc Marquez najszybszy na zakończenie testów w Jerez. Sesja wtorkowa zakłócona przez deszcz

Marc Marquez z zespołu Repsol Honda uzyskał najlepszy czas podczas wtorkowej sesji testowej na torze Jerez. W czołowej trójce znaleźli się jeszcze dwaj zawodnicy Suzuki – Alex Rins był drugi, a Joan Mir trzeci. Wtorkowe zajęcia w Andaluzji zostały jednak zakłócone przez opady deszczu.

Dwudniowe testy w Jerez były ostatnią tegoroczną okazją, by zawodnicy mogli sprawdzić motocykle na sezon 2020. Niestety, we wtorek po południu spadł deszcz, przez co nieliczni wyjeżdżali na tor. Przez pewien czas warunki były niemiarodajny, bo było zbyt sucho na opony deszczowe, a zbyt mokro na slicki. Ostatecznie wtorkowa sesja zakończyła się przed czasem, a zawodnicy przejechali dość mało okrążeń.

We wtorek najlepszy czas – 1:37,820 – osiągnął Marc Marquez z zespołu Repsol Honda. Hiszpan wynik ten uzyskał już na swoim trzecim okrążeniu, poprawiając tym samym swój rezultat z poniedziałku o nieco ponad cztery dziesiąte sekundy. Zdobywca mistrzowskiego tytułu przejechał dzisiaj łącznie 14 okrążeń, jak i również poinformował, że w przerwie zimowej podda się operacji prawego ramienia. Jest to konsekwencją jego kwalifikacyjnego upadku z Malezji i wczorajszej wywrotki na testach.

Po raz kolejny obok siebie w klasyfikacji znaleźli się zawodnicy Suzuki. Tym razem jednak szybszym w duecie był Alex Rins, który uzyskał na swoim trzecim okrążeniu czas 1:37,837 i zajął drugie miejsce. Joan Mir był natomiast trzeci i do zespołowego partnera stracił 0,122 sekundy.

Na czwartym miejscu we wtorek uplasował się Maverick Vinales, który był zdecydowanie najszybszy w poniedziałek. Zawodnik Yamahy uzyskał dzisiaj czas 1:37,964 i przejechał łącznie 15 okrążeń. Tuż za nim znalazł się Fabio Quartararo, który okrążenie toru w Jerez pokonał w 1:37,976. Francuz był dzisiaj jednym z najbardziej pracowitych zawodników – przejechał łącznie 26 „kółek”.

Szósty we wtorek był Andrea Dovizioso – 1:37,986. Włoch był również ostatnim zawodnikiem, któremu udało się dzisiaj złamać barierę 1 minuty i 38 sekund. Zawodnik Ducati pokonał jednak tylko 5 okrążeń, uzyskując najlepszy wynik na ostatnim z nich.

Siódmą pozycję zajął dzisiaj Franco Morbidelli, który odnotował czas 1:38,100. Zaledwie 13 tysięcznych sekundy stracił do niego Jack Miller z zespołu Pramac Racing. Australijczyk przejechał jednak tylko 4 okrążenia. Mniejszym dystansem mógł pochwalić się jedynie Eric Granado, który pokonał 3 „kółka” i zajął ostatnie miejsce.

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Pol Espargaro z fabrycznego zespołu KTM – 1:38,211 oraz Valentino Rossi. Włoch uzyskał czas 1:38,352, dzięki czemu poprawił swój wynik z poniedziałku. Co ciekawe, 40-latek był dzisiaj jednym z najbardziej pracowitych zawodników – przejechał aż 33 okrążenia. Liderem w tej kategorii był kierowca testowy Aprilii, Bradley Smith. Brytyjczyk pokonał dystans 43 „kółek” i zajął 21. miejsce (1:39,884).

Jeśli chodzi o Aprilię, to najlepiej na niej spisał się dzisiaj Andrea Iannone. Włoch był jedenasty z czasem 1:38,442. Co ciekawe, przejechał tylko 4 okrążenia.

Po raz kolejny najlepszym z debiutantów okazał się Alex Marquez. Zawodnik zespołu Repsol Honda z czasem 1:39,224 zajął siedemnastą pozycję. Dwudziesty był Iker Lecuona (1:39,880), a dwudziesty drugi Brad Binder (1:39,943). Choć dzisiaj warunki były trudne, tak mimo to debiutanci chcieli pokonać jak największy dystans – Marquez przejechał 36 okrążeń, Lecuona 26, a Binder 35.

Od 1 grudnia do 31 stycznia obowiązywać będzie zakaz jakichkolwiek testów na torze. Wszyscy zawodnicy wrócą do zajęć 7 lutego, kiedy to rozpocznie się trzydniowa sesja na torze Sepang w Malezji.