Kwalifikacje na Phillip Island przeniesione na niedzielę

Kwalifikacje na Phillip Island przeniesione na niedzielę

Sesja kwalifikacyjna do Grand Prix Australii została anulowana z powodu niebezpiecznych warunków na torze Phillip Island.

Już czwarta sesja treningowa została przerwana czerwoną flagą, kiedy silny wiatr zdmuchnął na tor tablicę informacyjną Jacka Millera. Niemniej jednak grupka zawodników zdecydowała się wyjechać na tor. Silny wiatr był sporym utrudnieniem, o czym przekonał się Miguel Oliveira, który wypadł poza tor w zakręcie Doohan przy bardzo wysokiej prędkości.

Na szczęście kierowcy nic się nie stało, lecz sesja została przerwana. Zebrana komisja ds. bezpieczeństwa podjęła decyzję, że także sesja kwalifikacyjna zostanie zamknięta.

Zadecydowano również, że kwalifikacje zostaną przełożone na niedzielę rano po warm-upie. Q1 rozpocznie się o godzinie 10:20 czasu lokalnego (01:20 czasu polskiego). Z tego też względu harmonogram wszystkich wyścigów został przesunięty o godzinę, jednak z powodu zmiany czasu w Polsce, wyścigi rozpoczną się o wcześniej planowanych porach.

W przypadku, jeśli kwalifikacje nie będą mogły zostać rozegrane, wówczas o kolejności stawki zadecydują rezultaty ze wszystkich sesji treningowych. W taki sposób pole position należałoby do Mavericka Vinalesa, który był najszybszy we wszystkich trzech sesjach.

Przerwana trzecia sesja treningowa

Zaledwie czterech kierowców pojawiło się na torze na przestrzeni 20 minut, ale najlepszy rezultat był o kilka sekund gorszy od rezultatów notowanych w piątek.

Później Mika Kallio, Pol Espargaro i Joan Mir chcieli wykonać przejazdy na australijskim torze, ale wrócili do alei serwisowej jeszcze zanim zdążyli rozpocząć okrążenie pomiarowe.

Najlepszy czas trzeciego treningu należał do Mavericka Vinalesa, który odnotował 1:31.338. Z drugim czasem meldował się Marc Marquez 0.239 sekundy za liderem, a trzeci był Pol Espargaro z ekipy KTM. Johann Zarco w końcowym etapie treningu poprawił swój wynik, dzięki czemu finiszował jako czwarty przed piątym Jackiem Millerem.

Po wypadku w piątek, Fabio Quartararo powrócił na tor i w trzecim treningu uzyskał szósty rezultat. Czołową dziesiątkę uzupełniali Mika Kallio, Alex Rins, Franco Morbidelli i Francesco Bagnaia.

Karel Abraham i Cal Crutchlow odnotowali jedenasty i dwunasty czas, a pozostała część stawki nie uzyskała jakiegokolwiek pomiarowego czasu okrążenia.

Harmonogram Grand Prix Australii na niedzielę:

Moto3 Rozgrzewka 23:50 - 00:10
Moto2 Rozgrzewka 00:20 - 00:40
MotoGP Rozgrzewka 00:50 - 01:10
MotoGP Kwalifikacje - Q1 01:20 - 01:35
MotoGP Kwalifikacje - Q2 01:45 - 02:00
Moto3 Wyścig 02:00
Moto2 Wyścig 03:20
MotoGP Grand Prix 05:00