MotoGP

Andrea Iannone i Alex Rins - Team Suzuki ECSTAR

Koniec z przywilejami dla Suzuki

Trzecie miejsce Andrei Iannone podczas GP Aragonii sprawiło, że Suzuki ma obecnie 6 punktów koncesyjnych, co jest równoznaczne z utratą przywilejów na resztę sezonu, jak i również na rok 2019.

Organizatorzy MotoGP wprowadzili koncesję, która ma wyrównać różnice techniczne pomiędzy najbogatszymi ekipami a tymi nowymi i biedniejszymi. Umożliwia ona wykorzystanie dziewięciu silników w trakcie sezonu, a także ich modyfikacje, nieograniczoną liczbę testów, jak i również możliwość wystawienia do Grand Prix sześciu zawodników z dziką kartą. Przywileje te zostają jednak zabrane, kiedy kierowcy zdobędą w trakcie sezonu 6 punktów koncesyjnych. Za zwycięstwo w wyścigu doliczane są 3 punkty, za drugie miejsce 2, a za trzecie 1.

W tym roku dobre wyniki Suzuki sprawiły, że ekipa z Hamamatsu ze skutkiem natychmiastowym traci swoje przywileje i w przyszłym sezonie będzie mogła - podobnie jak Yamaha, Honda i Ducati - wykorzystać tylko 7 silników bez możliwości modyfikacji, wziąć udział tylko w 5 dniach testowych oraz trzykrotnie wystawić do rywalizacji zawodnika z dziką kartą. Do końca obecnego sezonu Suzuki będzie jednak mogło korzystać jeszcze z przywilejów silnikowych.

Zawodnicy Suzuki w tym roku pięciokrotnie stawali na podium. Alex Rins był trzeci w Argentynie i drugi w Holandii, natomiast Andrea Iannone stawał na najniższym stopniu podium na torze w Austin, Jerez oraz ostatnio na Motorland Aragon.

 

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone