MotoGP

GP Tajlandii

Indonezja gospodarzem ulicznego wyścigu MotoGP

Indonezja w porozumieniu z organizatorem Motocyklowych Mistrzostw Świata – Dorną podpisała umowę na zorganizowanie wyścigu ulicznego. Pierwsze Grand Prix w tym kraju ma odbyć się w roku 2021.

Portal Motorsport.com już w listopadzie ubiegłego roku donosił o planach budowy ulicznego toru w rejonie Mandalika na indonezyjskiej wyspie Lombok. Ledwie trzy miesiące później oficjalnie ogłoszono zawarcie umowy pomiędzy państwową spółką Indonesia Tourism Development Corporation a Dorną, na mocy której od 2021 roku organizowana będzie tam jedna z rund MotoGP. Obecny kontrakt opiewa na trzy sezony, lecz istnieje możliwość jego przedłużenia.

Jak się okazuje, umowa została zawarta już znacznie wcześniej, o czym też poinformował Abdulbar M. Mansoer, prezes zarządu IDTC. Potwierdził on w rozmowie z Motorsport.com, iż kontrakt podpisano 21 stycznia w Madrycie.

W przeciwieństwie do obiektów w Singapurze czy Monako indonezyjski tor powstanie od zera, we wrześniu tego roku zostanie wylany już asfalt. Pętla ma liczyć 4,32 km i składać się z 18 zakrętów, a za realizację projektu odpowiadać będzie francuska firma Vinci Construction. Konfiguracja toru została już zatwierdzona przez inspektora bezpieczeństwa Międzynarodowej Federacji Motocyklowej, Franco Uciniego.

„W przeciwieństwie do torów w Singapurze czy Monako, tor uliczny zostanie zbudowany od zera” – mówił Abdulbar M. Mansoer. „Kiedy nie będzie na nim ścigania, będzie wykorzystywany jako zwykła autostrada. Szacujemy szybki proces konstrukcji toru, ponieważ musimy wybudować tylko drogi i padoki.”

Wyścig w Indonezji będzie pierwszym w historii MotoGP rozgrywanym na torze ulicznym. Jeśli również nie dojdzie do zmian w kalendarzu, to sezon 2021 może składać się aż z 21 rund. Od roku 2020 organizowane będzie bowiem Grand Prix Finlandii na torze KimiRing.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone