MotoGP

Fabio Quartararo - Petronas Yamaha SRT

Fabio Quartararo podekscytowany swoim pole position: To niewiarygodne uczucie

Fabio Quartararo został najmłodszym zdobywcą pole position w najwyższej klasie Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Francuz po kwalifikacjach na torze Jerez przyznał, że jest to „niesamowite uczucie”.

Fabio Quartararo dołączył w tym sezonie do stawki MotoGP w barwach zespołu Petronas Yamaha SRT. Choć 20-letni zawodnik nie plasował się w ścisłej czołówce klasyfikacji generalnych w niższych seriach, tak uważany jest za wielki talent. Francuz potwierdził to w kategorii MotoGP, gdzie już w czwartym starcie wywalczył swoje pierwsze pole position. Ogromne podziękowania wyraził więc w stronę swojego zespołu, który dał mu szansę na starty w klasie królewskiej.

 „Ten zespół jest dla mnie niewiarygodny. Jest zupełnie nowy, ale myślę, że ludzie znajdujący się w nim mają duże doświadczenie. Chcę im podziękować, ponieważ na początku zeszłego roku było ciężko, ale uwierzyli we mnie, że mogę jeździć w MotoGP. To uczucie jest niesamowite zarówno dla mnie, jak i dla nich” – przyznał po sesji kwalifikacyjnej Fabio Quartararo.

Końcówka walki o pole position była niesamowita. Na 2 minuty przed końcem rekordowy czas w historii toru – 1:36,680 – osiągnął właśnie Quartararo. Chwilę później na drugą pozycję awansował natomiast jego zespołowy partner, Franco Morbidelli. Wydawało się jednak, że dwójkę Yamahy pogodzi Marc Marquez, który założył nową tylną oponę. Hiszpan nie dał ostatecznie rady, przez co pierwsze dwie pozycje przypadły członkom całkowicie nowego zespołu.

Wygrywając kwalifikacje na torze Jerez, Quartararo miał 20 lat i 14 dni. Tym samym pobił więc należący do Marca Marqueza rekord najmłodszego zdobywcy pole position w kategorii MotoGP.

„To uczucie jest niewiarygodne, ale kiedy zrobiłem swój czas okrążenia, do końca pozostawały jeszcze dwie minuty. Wiedziałem też, że Marc pojechał w kwalifikacjach, wykorzystując trzy opony [tylne], więc nie spodziewałem się zdobyć pole position. Na ostatnim „kółku” próbowałem wykręcić kolejne szybkie okrążenie, zrobiłem 1:37,2, więc również było dobre. Jestem więc dzisiaj szczęśliwy” – kontynuował Francuz. „Nie spodziewałem się tutaj pole position. Naszym celem było ukończenie kwalifikacji w pierwszym rzędzie. Każdy celuje w pierwsze pole, ale dzisiaj nie spodziewałem się zrobić szybkiego okrążenia na poziomie 1:36,8”.

Fabio Quartararo już w kwalifikacjach do GP Kataru spisał się świetnie, wywalczając piątą pozycję. Tuż przed startem zgasł mu jednak motocykl, przez co do wyścigu musiał wyruszyć z alei serwisowej. W Hiszpanii stoi przed nim znacznie lepsza okazja na dobry wynik, lecz Francuz nie chce sobie wyznaczać żadnych konkretnych celów przed startem rywalizacji.

„Wiemy, że wszyscy zawodnicy z czołowej dziesiątki mają dobre tempo. Trudno będzie dokonać wyboru opon, zależy to również od jutrzejszej pogody. Zajmiemy się tym po rozgrzewce i podejmiemy decyzję” – zakończył 20-latek.

 

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone