Fabio Quartararo debiutantem sezonu: Zespół wyznaczył taki cel

Fabio Quartararo debiutantem sezonu: Zespół wyznaczył taki cel

Finiszując na drugiej pozycji w GP Japonii, Fabio Quartararo zapewnił sobie tytuł debiutanta roku w sezonie 2019. Francuz może osiągnąć w tym roku jeszcze większy sukces, gdyż ma realne szanse na wywalczenie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej.

Przed startem tegorocznego sezonu dało się słyszeć głosy, że Fabio Quartararo nie jest do końca idealnym wyborem, by jeździł w kategorii MotoGP. W ciągu czterech lat startów w mniejszych klasach Francuz tylko czterokrotnie stawał bowiem na podium (raz wygrał), a jego najlepszym miejscem w klasyfikacji generalnej była dziesiąta pozycja (sezon 2018 w Moto2 oraz sezon 2015 w Moto3). Mimo to nowopowstały zespół Petronas Yamaha SRT postawił na Fabio Quartararo, wierząc w jego talent i oczekując od niego bycia najlepszym zawodnikiem wśród debiutantów.

Prócz Francuza do MotoGP trafiło w tym roku jeszcze trzech innych kierowców: Francesco Bagnaia (mistrz świata Moto2 z sezonu 2018), Joan Mir (mistrz świata Moto3 z sezonu 2017 i piąty zawodnik ubiegłorocznej rywalizacji w klasie Moto2) oraz Miguel Oliveira (wicemistrz świata Moto2 z sezonu 2018, trzeci zawodnik Moto2 w roku 2017 i wicemistrz świata Moto3 z roku 2015). Konkurencja dla Quartararo była więc bardzo mocna.

Tegoroczny sezon pokazał jednak, że to właśnie Francuz najlepiej zaaklimatyzował się w klasie MotoGP. Co prawda wśród debiutantów dosiada najbardziej zbalansowanego motocykla, ale nie może to umniejszać jego sukcesów. Quartararo sześciokrotnie finiszował na podium (po raz pierwszy w GP Katalonii) oraz czterokrotnie zdobywał pole position (po raz pierwszy w GP Hiszpanii). Takie wyniki sprawiły, że już podczas GP Japonii – na trzy rundy przed końcem sezonu – zapewnił sobie tytuł debiutanta roku. Drugi w tej klasyfikacji Joan Mir traci do niego obecnie 97 punktów.

„Mieliśmy spotkanie podczas testów w Malezji i ustaliliśmy cel obu zawodników. Powiedzieli »twoim celem jest zdobycie w tym roku tytułu debiutanta«” – mówił Fabio Quartararo. „Pomyślałem, że będzie to naprawdę ciężkie, ponieważ jest kilku silnych zawodników, takich jak Miguel [Oliveira], Pecco [Bagnaia] i Mir. Wiedziałem więc, że to dla mnie duży cel”.

„Być najlepszym debiutantem na trzy wyścigi przed końcem to naprawdę fajne uczucie. Teraz będziemy musieli wyznaczyć nowe cele. To, co zrobiliśmy w tym roku, jest fantastyczne, ale teraz jest to czysta zabawa, nie mamy nic do zrobienia, po prosty chcemy się cieszyć i osiągać dobre wyniki”.

W Japonii Fabio Quartararo przegrał jedynie z Markiem Marquezem, ale jako jedyny w czołowej piątce korzystał z miękkiej tylnej opony. Francuz doskonale zarządzał swoim ogumieniem, gdyż pozostali zawodnicy, którzy zdecydowali się na taki wybór, zaczęli w końcowej fazie wyścigu tracić tempo.

„Spróbowaliśmy w rozgrzewce porównać obie opony [pośrednią i miękką] i na miękkiej czułem się lepiej. Powiedzieliśmy jednak zespołowi, że jeżeli temperatura znacznie wzrośnie, użyjemy na wyścig pośredniej mieszanki” – wyjaśniał Quartararo. „Myślę, że patrząc na tempo, które mieli, może się trochę zmieniło, ale niewiele. Myślę, że podjęliśmy właściwą decyzję”.

„Tak, jak powiedziałem, na naszym motocyklu dobrze jest zrobić przewagę od pierwszych okrążeń i tak też właśnie zrobiliśmy. Marc był dzisiaj bardzo szybki i dzisiaj byłem na granicy możliwości, by jechać za nim, ale drugie miejsce jest naprawdę dobre” – zakończył francuski zawodnik.

Świetna forma Fabio Quartararo, zwłaszcza w ostatnich wyścigach, sprawiła, że po GP Japonii wyprzedził w klasyfikacji generalnej Valentino Rossiego i awansował na szóste miejsce. Francuz zgromadził obecnie 163 punkty i biorąc pod uwagę, że do końca sezonu są jeszcze trzy wyścigi, ma realne szanse na trzecie miejsce w tabeli i zostanie najlepszym kierowcą Yamahy – Alex Rins i Maverick Vinales mają po 176 „oczek”, lecz to zawodnik Suzuki jest trzeci w klasyfikacji, bo wygrał dwa wyścigi.