MotoGP

Valentino Rossi - Monster Energy Yamaha MotoGP

Dorna może zmienić termin rozgrywania Motocyklowego GP Australii od sezonu 2021

Dorna rozważa przesunięcie wyścigu na torze Phillip Island na początek sezonu 2021. W marcu bądź kwietniu panuje bowiem w Australii lepsza pogoda niż październiku.

Rywalizacja na Wyspie Filipa odbywa się pod koniec sezonu MotoGP, co jednak sprawia dość spore problemy ze względu na panujące tam warunki pogodowe. Październik jest w Australii miesiącem wiosennym i z reguły dość zimnym. Ponadto położenie toru przy oceanie sprawia, że zawodnicy są narażeni na dość silny wiatr. Z tego też powodu w tym roku przełożono kwalifikacje.

Zawodnicy już wielokrotnie zgłaszali swoje uwagi dotyczące warunków panujących w Australii. Woleliby oni, gdyby runda ta rozgrywała się wcześniej. Problemem są jednak włodarze toru, którzy chcieliby utrzymać swoje Grand Prix w październiku. Na początku roku w Australii organizowane są bowiem wyścigi serii World Superbike (też na torze Phillip Island) oraz pierwsza runda sezonu Formuły 1 (tor Melbourne Park).

„Każdego roku mówimy o tym samym, ponieważ my, motocykliści, wyrażamy swoją opinię na temat tego, co byłoby lepsze ze sportowego punktu widzenia” – mówił Andrea Dovizioso. „Możemy mieć szczęście i dostać słoneczny dzień [w październiku], ale najczęściej jest źle”.

„Problem polega na tym, że nie mamy siły, by wystarczająco naciskać na zmianę”.

Dorna będzie chciała jednak doprowadzić, by Motocyklowe GP Australii odbyło się w marcu bądź kwietniu 2021 roku.

„Oceniamy możliwość sprowadzenia go na początek w 2021 roku” – powiedział dla serwisu Autosport Carmelo Ezpeleta, CEO Dorna Sports. „Jest to możliwe, chociaż nie zostało jeszcze potwierdzone”.

Motocyklowe GP Australii w sezonie 2020 ma zostać zorganizowane bez zmian, w dniach 23-25 października.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone