MotoGP

Dani Pedrosa - KTM

Dani Pedrosa przejdzie kolejną operację

Dani Pedrosa, który od sezonu 2019 pełni funkcję zawodnika testowego w zespole KTM, będzie musiał poddać się operacji prawego obojczyka. Uraz ten nie wynika z pojedynczej kontuzji, lecz z ciągłego przeciążenia kończyny.

Choć Hiszpan zakończył już swoją karierę wyścigową, tak definitywnie nie pożegnał się z MotoGP. Po 13 latach spędzonych w zespole Repsol Honda postanowił przejść do ekipy KTM-a, gdzie jako kierowca testowy ma pomóc w rozwoju motocykla. Pierwszy raz dosiadł więc maszyny oznaczonej symbolem RC16 już na prywatnych testach w grudniu, a kolejne prace miały mieć miejsce już na torze Sepang, gdzie wystartuje pierwsza tura zimowych testów.

Plany te pokrzyżowała jednak kontuzja, o czym też poinformował Pedrosa. Hiszpan wydał oświadczenie, w którym napisał, że doznał podwójnego zmęczeniowego złamania prawego obojczyka i czeka go teraz operacja. W związku z tym opuści najbliższe testy w Malezji, ale być może również i następne. Konieczna bowiem będzie również rehabilitacja.

Przez lata miałem kilka złamań w tym obszarze. Ostatnim razem kość była złamana w trzech miejscach, przez co pojawiły się zmiany sklerotyczne - wyjaśniał Pedrosa. Środkowa część nie ma wystarczającego przepływu krwi, co prowadzi do osteoporozy. Potrzebne jest więc skuteczne rozwiązanie, by zregenerować kość i powrócić do zdrowia.

Po przejściu kilku testów i medycznych konsultacji wyraźnym zaleceniem jest całkowite wyleczenie i zdrowie kości.

Zmęczeniowe złamanie nie jest wynikiem jednego urazu, lecz powtarzających się problemów z kontuzjami. Tych w swoim życiu Dani Pedrosa miał bardzo dużo. Jego układ kostny jest więc już mocno przeciążony, a rozwiązaniem problemów ma być specjalna operacja z zastosowanie komórek macierzystych, która zapewnia najskuteczniejsze efekty. 

Nie tylko Pedrosa ma pecha do kontuzji, ale również i cały zespół KTM. W zeszłym roku z urazami borykali się Pol Espargaro oraz kierowca testowy Mika Kallio.

Dziękuję zespołowi KTM za ich wspaniałe wsparcie w moim powrocie do pełni zdrowia. Jesteśmy bardzo podekscytowani pracą, którą wykonujemy i dlatego też chcę być w najlepszej fizycznej kondycji - dodał Hiszpan.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone