MotoGP

Pit Beirer i Dani Pedrosa

Dani Pedrosa kierowcą testowym KTM-a od przyszłego sezonu

Zespół KTM potwierdził, że związał się dwuletnią umową z Danim Pedrosą, by ten pełnił obowiązki kierowcy testowego w austriackiej ekipie od sezonu 2019.

Kilka miesięcy temu Hiszpan oświadczył, że kończy swoją wyścigową karierę po ostatnim Grand Prix obecnej edycji mistrzostw. Już wówczas pojawiały się jednak informacje o tym, że 33-latek może pozostać w fabrycznej ekipie Hondy jako zawodnik testowy. Pedrosa nie skorzystał z tej opcji i zaakceptował podobną ofertę ze strony KTM-a. Oznacza to więc, że Hiszpan obok Miki Kallio będzie pełnił rolę testera przez następne 2 lata.

Posiadanie kierowcy z umiejętnościami i doświadczeniem Daniego jako część naszego projektu w MotoGP jest kolejnym silnym znakiem, że zmierzamy w odpowiednim kierunku i ciągle naciskamy najmocniej, jak tylko możemy - mówił Pit Beirer, dyrektor ds. sportów motorowych KTM-a.

KTM zadebiutował w MotoGP w ubiegłym sezonie, więc bardzo ważne jest dla niego rozwijanie motocykla. W obecnej edycji mistrzostw austriacki producent zajmuje przedostatnie miejsce w klasyfikacji konstruktorów, wyprzedzając Aprilię o jedynie siedem punktów. Szefostwo liczy więc na pomoc doświadczonego Pedrosy i osiągnięcie lepszych rezultatów.

Widzieliśmy, jak konkurencyjne jest w tym roku MotoGP i jak ułamki sekundy mogą czasami ukryć prawdziwy postęp i cenne lekcje. Mamy nadzieję  - i jesteśmy bardzo podekscytowani - że wkład Daniego u boku Miki Kallio dla naszych dwóch ekip, naprawdę pomoże zmniejszyć różnicę.

Myślę, że możemy czuć się bardzo optymistycznie, jeśli chodzi o nasze możliwości w nadchodzących sezonach. Chciałbym podziękować całej ekipie w fabryce, wszystkim wysiłkom w wyścigach oraz testującym, gdy zbliżamy się do końca naszego drugiego sezonu. Również Daniemu. Wspaniałe jest to, że nam ufa oraz wierzy w nas i w to, co robimy - dodał Beirer.

Bardzo zadowolony z faktu dołączenia do zespołu trzykrotnego motocyklowego mistrza świata jest również menadżer KTM-a, Mike Leitner.

Jestem bardzo szczęśliwy, że mogliśmy osiągnąć to porozumienie z Danim. Dzięki jego wszystkim sezonom i sukcesom w MotoGP wierzę, że w znacznym stopniu pomoże naszemu projektowi oraz w rozwoju motocykla - powiedział Leitner. Dani jest trzykrotnym mistrzem świata i trzykrotnym wicemistrzem w tej kategorii. Znam go dobrze od czasu, kiedy razem pracowaliśmy. Wciąż jest bardzo konkurencyjny, a to może tylko przynieść korzyść w naszych wysiłkach w MotoGP.

W 13 sezonach spędzonych w MotoGP Dani Pedrosa rywalizował tylko w zespole Repsol Hondy. Nigdy jednak nie zdobył w królewskiej klasie tytułu mistrzowskiego i na pewno nie uda mu się to w tegorocznej kampanii. Obecnie zajmuje w niej dopiero jedenaste miejsce, co też jest najgorszym wynikiem w historii jego startów w MotoGP.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone