Andrea Dovizioso zwycięzcą pierwszego wyścigu sezonu 2018 MotoGP

Zacięty wyścig pomiędzy Andreą Dovizioso a Markiem Marquezem rozpoczął sezon 2018 MotoGP. Ostatecznie na torze Losail w Katarze tryumfował reprezentant zespołu Ducati, lecz jego przewaga nad Marquezem na mecie wyniosła zaledwie 0.027s. Obaj walczyli o zwycięstwo w wyścigu do samego końca. Na trzeciej pozycji finiszował Valentino Rossi z fabrycznego teamu Yamahy.

Johann Zarco, ruszający z pierwszego pola, obronił prowadzenie po starcie wyścigu, choć musiał uważać na reprezentantów Repsol Hondy - Daniemu Pedrosie udało się awansować aż o cztery pozycje po starcie.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Valentino Rossiego, który do wyścigu ruszał z ósmej lokaty, a na pierwszym okrążeniu był już czwarty.

Włoch utrzymał dobre tempo na kolejnych okrążeniach, aby 'wskoczyć' do czołowej trójki, wyprzedzając Daniego Pedrosę. Niestety dla zawodnika Repsol Hondy - tracił on kolejne pozycje.

Również partner zespołowy Pedrosy, Marc Marquez, uległ na torze Rossiemu, jednak różnice pomiędzy czołową trójką nie były wielkie. Obaj kierowcy Repsol Hondy jako jedyni w stawce dysponowali na przodzie twardą oponą (reszta zawodników pośrednią lub miękką).

Na jedenastym okrążeniu Marquez powrócił na drugą pozycję po wyprzedzeniu Rossiego, choć musiał bacznie uważać na podążającego za nim Andreę Dovizioso, również awansującego przed Rossiego. Ostatecznie Włoch skutecznie zaatakował Hiszpana.

Na pięć okrążeń przed końcem zawodnik Ducati na prostej startowej podjął się ataku na pierwszą pozycję, co wykorzystał także Marc Marquez. Johann Zarco spadł na trzecie miejsce, a następnie stracił dwie pozycje na rzecz Valentino Rossiego i Cala Crutchlowa.

Ostatnie okrążenia dostarczyły wielkich emocji i zaciętego pojedynku pomiędzy Dovizioso a Marquezem. Do samego końca różnice między nimi były niewielkie, a Hiszpan na ostatnim okrążeniu podjął się ostatniego manewru wyprzedzania, jednak 'Dovi' udało się skontrować i odzyskać pierwsze miejsce tuż przed samą metą.

Na najniższym stopniu podium wyścigu o GP Kataru stanął Valentino Rossi.

Cal Crutchlow finiszował na czwartej lokacie, a piąty Danilo Petrucci o 0.067s utrzymał się przed Maverickiem Vinalesem.

Dani Pedrosa zakończył wyścig ostatecznie na siódmym miejscu przed Johannem Zarco. Czołową trójkę uzupełnili Andrea Iannone i Jack Miller.

Wyścig w Katarze nie ukończyło trzech kierowców. Alex Rins i Jorge Lorenzo przewrócili się na trzynastym okrążeniu, natomiast Pol Espargaro zjechał na kilka okrążeń przed końcem do alei serwisowej, prawdopodobnie z powodu awarii motocykla.