Le Mans

Frédéric Sausset

Frédéric Sausset ze swoją akademią na Road To Le Mans 2019

Podczas The Road To Le Mans trzech niepełnosprawnych sportowców zasiądzie za kierownicą #84 Ligier JSP3-Nissan, reprezentując barwy La Filière Frédéric Sausset.

Zespół ten został założony przez Sausseta celem wspierania sportowców z niepełnosprawnościami w świecie motorsportu oraz wzięcia udziału w 24h Le Mans w 2020 roku.

W 2012 roku podczas wakacji we Francji doszło do zdarzenia, które na zawsze zmieniło życie Sausseta. Biznesmen zranił się w rękę, co doprowadziło do śmiertelnej infekcji - plamicy piorunującej. Jedyną szansą na ratunek była amputacja nóg i rąk. Mimo to Francuz postanowił wystartować w 24h Le Mans 2016 za kierownicą specjalnie zaprojektowanej maszyny - Morgan LMP2. Zespół w składzie Frederic Sausset, Christophe Tinseau, Jean-Bernard Bouvet ukończył wyścig na 38. miejscu.

Teraz Sausset postanowił zarządzać własnym zespołem. Na kierowców zostali wyznaczeni Takuma Aoki (Japonia), Snoussi Ben Moussa (Francja) i Nigel Bailly (Belgia).

Road To Le Mans będzie składać się dwóch  55-minutowych wyścigów na legendarnym Circuit de la Sarthe. Będzie on też swego rodzaju zapowiedzią 24-godzinnego klasyka. Dla La Filière Frédéric Sausset jest to idealna okazja do sprawdzenia swoich możliwości odnośnie przyszłorocznego startu.

Frédéric Sausset: „Wyścigi samochodowe na tak wysokim poziomie coraz częściej uwzględniają nasze różnice. W rzeczywistości jest to jeden ze sportów, w którym bardzo rzadko osoby niepełnosprawne konkurują z pełnosprawnymi. Jestem naprawdę dumny z tego, że prowadzę pierwszy zespół na świecie, który pozwala czołowym niepełnosprawnym kierowcom brać udział w tych wydarzeniach, wraz z najlepszymi zawodnikami na świecie. Z La Filière Frédéric Sausset dążymy do celu wyznaczonego po naszym starcie w 2016 roku i chciałbym szczególnie podziękować Pierre'owi Fillonowi, Vincentowi Beaumesnilowi i Gérardowi Neveu za wiarę w nas. Nie mamy zamiaru ich zawieść, więc do zobaczenia na Le Mans z naszym #84!”

Pierre Fillon - Prezes Francuskiego Automobilklubu (ACO): „24-godzinny wyścig Le Mans jest idealnym poligonem doświadczalnym dla każdego rodzaju innowacji w branży motoryzacyjnej. Dla nas w ACO prawdziwym zaszczytem było powitanie i pomoc Frédéricowi Saussetowi w jego wyzwaniu odnośnie startu w Le Mans w 2016 roku. Po tej bardzo udanej inicjatywie, która pozostała poza oficjalną klasyfikacją, zobaczymy rywalizujący zespół wyścigowy i niepełnosprawnych kierowców na równi z resztą stawki w wyścigach Road To Le Mans w czerwcu. Przeszli długą drogę i musimy pogratulować Frédéricowi Saussetowi i jego zespołowi. Mogą być pewni wsparcia ACO. Ważne jest, abyśmy mogli udostępnić sport motorowy absolutnie wszystkim”.

Samochód #84 Ligier JSP3-Nissan jest w trakcie uzyskania homologacji.

Tegoroczne The Road To Le Mans zaplanowane jest na 13 i 15 czerwca.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone