Inne

Anthoine Hubert - 1996-2019

Historia Anthoine'a Huberta - 1996-2019

Francuski kierowca wyścigowy, dwudziestolatek, ubiegłoroczny mistrz serii GP3.

Anthoine Hubert - młody, prosperujący kierowca, z ogromnym talentem oraz umiejętnościami. Umiejętnościami, które prowadziły go w kierunku Formuły 1. Motosport był częścią jego życia. Życia, które stracił podczas wyścigu na torze Spa-Francorchamps.

Hubert swoją przygodę z wyścigami rozpoczął w 2006 roku od kartingu. Jako czternastolatek w 2010 roku został wicemistrzem w CIK-FIA Karting Academy Trophy. W kolejnych latach dwukrotnie kończył na trzeciej pozycji w kartingowych mistrzostwach świata juniorów.

W 2013 roku w dalszym ciągu Francuz miał wiele do powiedzenia. Po sukcesach w kartingu przesiadł się do bolidów i wraz z zespołem Autosport Academy wystartował we Francuskiej serii F4. W swoim pierwszym sezonie w single seater'ach był bezkonkurencyjny. Dwadzieścia jeden wyścigów, dziesięć pole positions, trzynaście podiów, a w tym jedenaście zwycięstw. Dzięki świetnej jeździe przez cały sezon zdobył swoje pierwsze mistrzostwo w karierze.

Kolejny sezon, kolejny awans do wyższej serii. Debiut w Eurocup Formula Renault 2.0 był już znacznie trudniejszy. Anthoine w sezonie 2014, najwyżej sklasyfikowany został na szóstej pozycji, podczas weekendów na Spa oraz Jerez. Pozwoliło mu to ukończyć sezon na piętnastym miejscu.

Jednak i ten sezon przyniósł mały sukces. Hubert dzięki swojej jeździe zajął trzecią pozycję w klasyfikacji debiutantów. Lepszymi okazali się Dennis Olsen oraz Alexander Albon, którzy zajęli odpowiednio, drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej całego sezonu.

W tym samym roku kierowca Tech 1 Racing gościnnie wystartował podczas trzech weekendów w serii Formula Renault 2.0 Alps. Rok poźniej ponownie startował w tych dwóch seriach i ponownie bronił barw tej samej ekipy. W Eurocup zajął piąte miejsce, zwyciężając w dwóch wyścigach na torach Silverstone oraz Le Mans.

Po znacznie bardziej udanym sezonie 2015, w kolejnym roku nastał moment na zmianę serii. Wraz z Holenderskim zespołem Van Amesfoort Racing wystartował w FIA Formula 3 European Championship. Sezon obfitował aż w trzydzieści wyścigów.

W swoim debiucie zwyciężył w drugim wyścigu na torze Norisring i dodatkowo do swojego konta dopisał dwa podia. Finalnie zakończył sezon na ósmej pozycji. Mimo pełnego sezonu w Formule 3 Hubert wystartował w dwóch dodatkowych wyścigach - Masters of Formula 3, który ukończył na siódmej pozycji oraz Grand Prix Macau z finałem na trzynastym miejscu.

Całe doświadczenie, które zebrał przez dziesięć lat ścigania, w końcu pozwoliły mu zbliżyć się do świata F1. W listopadzie 2016 roku Hubert uczestniczył w posezonowych testach wraz z zespołem ART Grand Prix. Trzy miesiące później, w lutym, zespół potwierdził, że Francuz zostanie ich kierowcą i wystartuje w serii GP3.

Podczas swojego pierwszego sezonu w GP3 nie odniósł żadnego zwycięstwa, jednak na podium stawał czterokrotnie, raz na drugim stopniu podium oraz trzykrotnie kończył wyścig na trzecim miejscu.

W ubiegłym sezonie po raz kolejny wystartował w serii GP3. Dzięki doświadczeniu, które zdobył rok wcześniej, dwudziestodwuletni Francuz zdobył mistrzostwo. Dwa zwycięstwa oraz jedenaście podiów pozwoliły sięgnąć po najwyższe trofeum.

Jego jazda również została zauważona w świecie Formuły 1. Hubert w 2018 roku dołączył do Renault Sport Academy, a w tym roku otrzymał pełne wsparcie akademii.

Ten sezon był dla niego kolejnym debiutem, kolejnym szczeblem w karierze. Po mistrzowskim tytule Anthoine Hubert dołączył do zespołu BWT Arden w serii F2, gdzie odniósł dwa zwycięstwa. Na torze w Monako oraz podczas domowego wyścigu na torze Paul Ricard. Z dorobkiem siedemdziesięciu punktów zajmował ósme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Niestety, kariera tak prosperującego kierowcy została zakończona. Spa-Franchorchamps, 31 sierpnia 2019 roku. Drugie okrążenie wyścigu serii F2. Szczyt Raidillon, na którym Hubert, chcąc ominąć obracający się bolid Giuliano Alesiego, uderzył w ścianę, od której się odbił. Chwilę potem w jego bolid wpadł Juan Manuel Correa, a po godzinie 19:00 ogłoszono, że francuski kierowca Anthoine Hubert, na skutek odniesionych obrażeń, zmarł.