Formuła 1

GP Azerbejdżanu 2018

Zmiany w przepisach na sezon 2019 spowolnią samochody Formuły 1

Władze Formuły 1 dążą do ułatwienia wyprzedzania, w związku z czym na sezon 2019 zaplanowane są nowe zmiany, jednak tym samym mogą one radykalnie spowolnić bolidy F1 na okrążeniu.

Jest to opinia Nikolasa Tombazisa, który niedawno objął stanowisko szefa ds. technicznych bolidów jednomiejscowych w FIA. Jego zdaniem przyszłoroczne samochody F1 mogą być nawet o 1.5s wolniejsze na okrążeniu od tegorocznych modeli.

Zgodnie z nowymi przepisami przednie skrzydło zostanie uproszczone, a tylne będzie szersze oraz głębsze, co zmniejszy efekt tak zwanego "brudnego powietrza", uniemożliwiającego samochodom dogonić i wyprzedzić rywala z przodu. Wpłynie to jednak na spadek prędkości.

Przypuszczamy, że zmiana przepisów doprowadzi do zmniejszenia o połowę lub jedną trzecią osiągów w porównaniu do różnicy pomiędzy sezonami '16 i '17. Spodziewamy się utraty około 1.5s - powiedział Tombazis.

Trudno jest dokładnie przewidzieć stopień rozwoju danego zespołu, ale z pewnością oczekujemy utraty wydajności.

Według FIA zmiana w przepisach była koniecznością, ponieważ z każdym sezonem sytuacja dotycząca wyprzedzania w Formule 1 mogłaby się pogarszać, a nowe regulacje mają temu zapobiec.

Co więcej, kolejne poważne zmiany nadejdą w 2021 roku, jednak będzie to już znacznie obszerniejszy zakres działań, w przeciwieństwie do zmian na sezon 2019, które dotyczą zaledwie kilku obszarów.

Przepisy tymczasowe musiały zostać wdrożone do 2019r., więc obejmują tylko niektóre, prostsze obszary bolidu.

Nie chcę, aby były one mylone z pracą na 2021 i dalej, ponieważ są to już szersze działania i mam nadzieję, że będą mieli więcej czasu na badania.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone