Zespoły F1 wyraziły zgodę na organizację sobotnich wyścigów kwalifikacyjnych

Szef zespołu Ferrari Mattia Binotto w rozmowie z La Gazzetta dello Sport poinformował, że wszystkie zespoły, w tym ekipa Ferrari, zgodziły się na modyfikacje weekendu wyścigowego, która dotyczy głównie sobotnich kwalifikacji.

Od dłuższego czasu w środowisku F1 pojawiały się coraz to różniejsze plany dotyczące modyfikacji weekendu wyścigowego. Najnowszym pomysłem jest wprowadzenie sobotniego wyścigu kwalifikacyjnego, który miałby zastąpić standardową trzyczęściową czasówkę.

Kilka dni po GP Włoch Mattia Binotto potwierdził, że wszystkie zespoły zgodziły się na pomysł, by w sobotę rozgrywano wyścig, który byłby czynnikiem decydującym o pozycjach startowych do niedzielnego Grand Prix.

„Wszystkie zespoły się zgodziły, w tym również i my. Tak więc zostanie to zrobione w sezonie 2020” – powiedział Mattia Binotto.

Kierowcy ustawialiby się do krótkiego wyścigu w kolejności odwrotnej do zajmowanych przez siebie pozycji w mistrzostwach, a wynik rywalizacji decydowałby o niedzielnym ustawieniu na starcie. Takie rozwiązanie może wprowadzić dość spore przetasowania w stawce szczególnie na torach, gdzie wyprzedzanie nie należy do najłatwiejszych. W takim wypadku podczas wyścigu w Monako o zwycięstwo i miejsca na podium mogłyby walczyć ekipy ze środka stawki.

Wkrótce powinniśmy poznać więcej szczegółów w tej sprawie oraz czy to rozwiązanie zostanie rzeczywiście wprowadzone do królowej motosportu już od sezonu 2020.