Formuła 1

Gunther Steiner - Haas F1 Team / © Haas F1

Zespoły F1 domagają się określenia przepisów na sezon 2021

Zespoły Formuły 1 domagają się jasnej przyszłości i kierunku w jakim będzie zmierzał sport w kolejnych latach.

We wtorek w Londynie odbędzie się spotkanie Grupy Strategicznej i Komisji F1. Wówczas to właściciele praw komercyjnych, Liberty Media, będą mieli obowiązek przedstawić więcej szczegółów na temat planów dotyczących sportu w 2021 roku, kiedy wygasają aktualne umowy handlowe.

"Potrzebujemy przejrzystości, ponieważ dochodzi do wielu rozmów. Uważam, że Chase (Carey, dyrektor generalny F1) jest gotowy coś nam zaprezentować, więc zobaczymy co to będzie i ruszymy" - powiedział Gunther Steiner, szef zespołu Haas.

"Nie wiem tak naprawdę co to może być - prowadzimy między sobą mnóstwo rozmów, ale nie wiem co wymyśliło FOM."

Steiner zaznaczył, że sytuacja zacznie znacznie się pogarszać, jeśli ostateczny kierunek nie zostanie nakreślony w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

"Nie wiem czy frustracja jest odpowiednim słowem, ale musimy dojść do momentu, w którym będziemy wiedzieli, co się wydarzy w przyszłości, w przeciwnym razie nie będziemy mogli prowadzić naszego biznesu".

"Nie możesz rozwijać się bez przepisów technicznych, a dla nas wszystko zaczyna się rok albo 18 miesięcy wcześniej."

"Za 21 miesięcy rozpocznie się nowy sezon, więc zostało nam niewiele czasu. Myślę, że zdali sobie z tego sprawę, więc należałoby coś ogłosić i trzymać się tego. Jest wiele rzeczy; zarządzanie, umowy handlowe, pułap budżetowy, przepisy techniczne. Jeśli uda nam się to wszystko ustalić podczas jednego spotkania, to dobra nasza."

Aktualna umowa Concorde Agreement upływa z końcem 2020 roku, dlatego Liberty Media zamierza wprowadzić zmiany do Formuły 1 w 2021 roku. Niemniej jednak obecna umowa zawiera przepis umożliwiający przedłużenie jej do 2030 roku, ale na takich samych zasadach jak obecne. Ostateczne przepisy nie zostały jeszcze sfinalizowane, a termin upływa w czerwcu. Do tego momentu zespoły Formuły 1 nie będą w stanie określić swoich budżetów, co tym bardziej utrudnia im zawarcie nowej umowy handlowej.

Więcej tutaj: Czy Liberty Media i zespoły F1 osiągną porozumienie w sprawie nowego Concorde Agreement?

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone