Formuła 1

George Russell - Williams / © ROKiT Williams Racing

Zespół Williams nie zamierza porzucić sezonu 2020 na rzecz 2021

Pojawia się pytanie czy zespół Williams nie będzie chciał porzucić kampanii 2020 na rzecz sezonu 2021, kiedy to w Formule 1 zaczną obowiązywać nowe przepisy i diametralnie zmieni się wygląd bolidów?

Co bardziej opłacalne będzie dla zespołu, który obecnie boryka się z tak poważnymi problemami, a obaj kierowcy regularnie zajmują dwie ostatnie pozycje i odstają od reszty stawki?

Przypomnijmy, że sezon 2020 będzie ostatnim, gdzie będą obowiązywały zasady obecnego Concorde Agreement. W 2021 Formuła 1 przejdzie zmiany nie tylko pod względem technicznym, ale także finansowym.

Na te pytania odpowiedział Dave Robson, starszy inżynier wyścigowy w zespole Williams. Uważa on, że konstrukcja na sezon 2020 będzie istotna i na pewno nie należy jej porzucać.

"Chcemy, aby przyszłoroczny samochód był szybki, ale kluczowe będzie zrozumienie, dlaczego jest on szybki" - tłumaczył w rozmowie z serwisem RaceFans.

"Właściwie cała nauka, jaką przeprowadzimy w przyszłym roku, nadal będzie mieć zastosowanie, mimo że zmienią się przepisy, fizyka i interakcja działania samochodu pozostaną takie same."

"Dopóki jesteśmy w stanie to rozumieć i mieć pewność, że narzędzia w fabryce zapewniają nam dobre osiągi na torze i wszystko działa tak, jak tego oczekiwaliśmy, myślę, że wysiłek włożony w przyszły sezon, zadziała taże w 2021."

"Niewątpliwie opracujemy sposób podziału zasobów, ale nie można spisać na straty przyszłego sezonu."

"Musimy udowodnić sobie i wszystkim, że to, co zrobiliśmy w tym roku było właściwe, a jeśli tak i możemy to nadal rozwijać, na pewno pomoże nam w rozwoju auta na sezon 2021."

Zatem dla Williamsa sezon 2020 będzie istotny, ponieważ pewne aspekty nadal będą mogły być wykorzystane w 2021 roku. Pozostaje tylko pytanie, na ile sezon 2020 będzie dobry w wykonaniu ekipy z Grove i czy będą w stanie wyeliminować tak poważne problemy jakie trapią ich w tym roku?

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone