Formuła 1

Zespół Mercedes świętujący po zakończonym GP Brazylii / © Mercedes AMG Petronas

Zespół Mercedes świętuje piąte mistrzostwo wśród konstruktorów

Zespół Mercedes mógł świętować na Interlagos piąty tytuł mistrzowski wśród konstruktorów, jednak tegoroczna kampania nie należała do najłatwiejszych, zdaniem Toto Wolffa, szefa ekipy z Brackley.

Tak, było to najtrudniejsze i dlatego tym bardziej czujemy ulgę - powiedział Toto Wolff. Mieliśmy dziś okropny wyścig z doskonałym wynikiem końcowym, czyli zwycięstwem Lewisa i wygranym tytułem wśród konstruktorów.

W połowie wyścigu pojawiła się awaria związana z przepływem informacji dotyczącymi jednostki napędowej w samochodzie Lewisa. Jednak chłopcy w garażu oraz z HPP naprawili to. Bóg jeden wie w jaki sposób można naprawić sprzęt, który jest bliski zniszczenia i dojechać do mety. Ten wyścig był koszmarem aż do flagi w biało-czarną szachownicę.

Tegoroczny tytuł oznacza, że Mercedes wygrał piąty z rzędu tytuł wśród konstruktorów, czyli o jeden mniej niż rekord tytułów Ferrari wywalczonych z rzędu w latach 1999 - 2004.

Nie można zaprzeczyć, że era silników turbo w Formule 1 została zdominowana przez zespół Mercedes, który zdobywał mistrzostwa wśród kierowców i konstruktorów w każdym sezonie od 2014 roku.

Właśnie napisaliśmy historię mistrzostw, jednak piąte podwójne mistrzostwo jest tak surrealistyczne - przyznał Wolff. Kto by pomyślał, że będzie to możliwe, kiedy rozpoczęliśmy tę misję osiem lat temu? A jednak jesteśmy tutaj, dorównując rekordowi Ferrari z czasów Schumachera. To wielki zaszczyt reprezentować Mercedesa na torze i chciałbym podziękować wszystkim za ich wspaniałą pracę, zarówno na torze, jak i w Brackley oraz Brixworth, a także za dalsze wsparcie Daimlera w Stuttgarcie i Petronasa w Kuala Lumpur oraz Turynie.

Żadna z tych rzeczy nie byłaby możliwa bez ich wkładu i bez ciężkiej pracy oraz pasji wszystkich członków zespołu. W niedzielę wieczorem w Meksyku rozmawiałem z Lewisem. Właśnie wygrał swoje piąte mistrzostwo świata, ale obaj nie byliśmy w pełni usatysfakcjonowani, ponieważ naszym celem było zdobycie obu tytułów. Właśnie dlatego walczył w niedzielę tak ciężko, gdyż chciał wygrać wyścig i zdobyć mistrzostwo wśród konstruktorów dla zespołu. Valtteri miał trudniejszy sezon niż Lewis, ale poprawił swoje wyniki w tym roku i odegrał ważną rolę w tym sukcesie. Pięć następujących po sobie tytułów - jestem niezmiernie dumny z tego niesamowitego osiągnięcia.

Fakt, że tegoroczny sezon był dla Mercedesa trudny, potwierdził także James Allison, dyrektor techniczny.

Rozpoczynaliśmy sezon nie wiedząc czy będziemy wygrywać, nie mieliśmy pojęcia czy rywale nas pokonają. Wiele razy myśleliśmy, że udało nam się ich stłamsić, ale tylko po to, aby ponownie odbili się i zapewnili nam trudne chwile, a to wciąż się dzieje.

Fakt ten potwierdzają niewielkie różnice pomiędzy zespołami i to Lewis zapewnił nam różnicę w tym roku. W wyścigach popełnialiśmy błędy, ale on nadrabiał, robiąc coś mało prawdopodobnego na torze. Jest po prostu wytrawnym kierowcą wyścigowym. Mamy szczęście dysponując takimi kierowcami. Valtteri miał mnóstwo pecha na początku roku, kiedy mógł wygrać kilka wyścigów i nie odniósł takiego sukcesu jak Lewis. Valtteri był silniejszy niż w zeszłym roku. Był wspaniałym partnerem zespołowym dla nas wszystkich i wielkim atutem.

Rok temu Mercedes zrównał się z McLarenem i Red Bullem, zdobywając cztery z rzędu tytuły mistrzowskie. Piąty tryumf daje im przewagę nad wspomnianymi dwoma zespołami, ale nadal pozostaje im prześcignąć Ferrari.

Minęło sporo czasu od ostatniego mistrzostwa Ferrari, które po tytuł wśród konstruktorów świętowało w 2008 roku, jednak mistrzem świata kierowców został wówczas Lewis Hamilton, odbierając koronę na ostatnim okrążeniu Felipe Massie.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone