Formuła 1

Zespół Force India / © Racing Point Force India

Zespół Haas składa protest przeciwko Force India

FIA potwierdziła, że zespół Haas złożył protest przeciwko obu samochodom Force India.

Przedstawiciele obu ekip będą musieli stawić się na piątkowym spotkaniu w związku z protestem Haasa przeciwko samochodom 11 i 31.

Nie podano dotąd powodu protestu, chociaż można się domyślić, że kwestia dotyczy faktu, że nowy zespół Racing Point Force India korzysta z projektu VJM11, który został opracowany przez pierwotny zespół. Jednak zgodnie z regulaminem, zespoły muszą posiadać własność intelektualną w swoich projektach, aby kwalifikować się jako konstruktorzy, czyli zdobywać punkty i otrzymywać część puli nagród pieniężnych.

Oznacza to, że Haas protestuje przeciwko udziałowi Force India w nagrodach pieniężnych F1, ponieważ owa ekipa nie kwalifikuje się do ich otrzymania od momentu ponownego wejścia do Formuły 1.

Haas od początku sprzeciwiał się planom, aby Force India zachowało prawo do części nagród z tak zwanej "Kolumny 1" po sprzedaży zespołu i ponownemu wejściu do mistrzostw podczas GP Belgii.

Po dokonaniu sprzedaży po okresie administracyjnym, zespół Force India zawitał ponownie w Formule 1, lecz pod nazwą Racing Point Force India, co wiązało się z usunięciem wszystkich dotychczas zdobytych punktów.

Mimo to, zespół otrzymał zgodę na zachowanie praw do nagród pieniężnych z dziedzictwa po Force India. Niemniej jednak zgodnie z przepisami każdy nowy zespół musi ukończyć dwa pełne sezony, zanim zostanie zakwalifikowany do udziału w nagrodach z "Kolumny 1".

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone