Formuła 1

Nicholas Latifi - Racing Point Force India

Zakazano użycia szerszych przednich skrzydeł podczas testów w Abu Zabi

Jak oznajmiła FIA, zespoły nie będą mogły sprawdzić nowych, szerszych przednich skrzydeł podczas testów na torze Yas Marina, które odbędą się po GP Abu Zabi.

Przyszłoroczne regulacje techniczne zmieniają wytyczne dotyczące pakietu aerodynamicznego. Sporą rewolucję przejdą przednie skrzydła, których konstrukcja zostanie uproszczona, a wymiary ulegną zmianie. Ma to bowiem doprowadzić do zwiększenia liczby manewrów wyprzedzania.

Zespoły liczyły więc, że po zakończeniu sezonu będą mogli wypróbować szersze skrzydła podczas testów w Abu Zabi i zebrać kolejne dane umożliwiające im dalszy rozwój tego elementu. Międzynarodowa Federacja Samochodowa zakazała jednak temu, uważając, iż sesje na torze Yas Marina są przeznaczone wyłącznie sprawdzeniu ogumienia na sezon 2019.

Szersze skrzydła nie będą mogły być również na razie używane podczas sesji treningowych, gdyż ich wymiary nie są zgodne z obowiązującym regulaminem. Oznacza to, że zespoły będą mogły testować nowe elementy jedynie w tunelach aerodynamicznych oraz opierać się na danych z obliczeniowej mechaniki płynów – CFD.

O możliwość użycia przednich skrzydeł na 2019 rok został zapytany Nick Chester. Dyrektor techniczny Renault w rozmowie z portalem Motorsport.com wyjaśniał: Naprawdę nie możemy tego zrobić, bo musielibyśmy założyć skrzydła, które są zbyt szerokie w myśl obecnych przepisów.

Myślę, że byliby zainteresowani, którzy sprawdziliby przednie skrzydła podczas posezonowych testów w Abu Zabi, ale teraz zostało to wyjaśnione i nie możemy tego zrobić. Uważam, że w innym przypadku każdy pojawiłby się z szerszymi przednimi skrzydłami. Jeśliby nam pozwolili, byśmy to zrobili – zakończył Chester.

Przednie skrzydła będą szersze o 200 mm i głębsze o 25. Do tej pory niektóre ekipy miały okazję je sprawdzić jedynie podczas sesji testowych na torze Hungaroring. Kolejna szansa na to jednak dopiero podczas lutowych zajęć na torze w Barcelonie.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone