Wolff: Zmiana przepisów nie zredukuje przewagi czołowych zespołów

W ostatnich dniach kolejny raz zrobiło się głośno o zmianach, które mają zostać wprowadzone do Formuły 1 na lata 2021 – 2025. Głos w tej sprawie zebrał szef zespołu Mercedes – Toto Wolff, który stwierdził jednoznacznie, że zmiana przepisów nie zredukuje przewagi czołowych zespołów, a ją utrzyma bądź zwiększy. Zdaniem Austriaka jedyną szansą na zwiększenie atrakcyjności Formuły 1 jest utrzymanie przepisów, dzięki którym zespoły z czasem będą bliżej siebie.

„Wszyscy żyją w przekonaniu, że zmiana regulaminu pozwoli zmniejszyć różnice między zespołami. W mojej opinii będzie zupełnie odwrotnie. Intuicja podpowiada mi, że pozostawienia regulaminu w niezmienionej formie pozwoli zmniejszyć różnice w stawce. Najlepszym przykładem są jednostki napędowe, które przez pewien okres są w niezmienionej formie, co pozwala zniwelować straty między zespołami. Zapewne tak samo byłoby z aerodynamiką. Jeżeli pozostawimy regulamin w niezmienionej formie, to pozwoli to wszystkim zespołom ciężko pracować nad udoskonalaniem różnych elementów, które stale będą przynosiły korzystne zyski oraz zmniejszały różnice między zespołami” - powiedział Toto Wolff.

Według Toto Wolffa nikt nie chce brać na poważnie opinii płynących z obozu Mercedesa. Zdaniem Austriaka całe środowisko Formuły 1 uważa, że dominujący zespół chce utrzymania bieżących zasad tylko dlatego, żeby nie stracić swojej pozycji.

„W przeszłości mieliśmy już kilka zmian, które miały przynieść dużą rewolucję, a skończyły się wielką klapą. Zmiany po sezonie 2018 były niewielkie. Jedyną zmianą, jaka pojawiła się w tym sezonie dzięki drobnym korektom w regulaminie, jest przewaga czołowych zespołów, która się powiększyła. Niestety kolejny raz F1 popełniła duży błąd i wróciła do punktu wyjścia. Trudno jest nam się wypowiadać na temat regulaminu i naszych spostrzeżeń na ten temat. Wszyscy uważają, że chcemy utrzymać bieżący regulamin, żeby dominować w F1 przez kolejne lata. Osoby, które tak twierdzą, muszą zrozumieć, że pozostawienie bieżącego regulaminu zmniejszy różnice” - podsumował Toto Wolff.