Formuła 1

George Russell - ROKiT Williams Racing

Williams liczy na współpracę z Mercedesem odnośnie silników po 2020 roku

Claire Williams przyznała, że jest obecnie w kontakcie z Mercedesem, w sprawie jednostek napędowych i liczy na dalszą współpracę. W ostatnich dniach spekulowano na temat firmy Renault, która miałaby zaopatrywać zespół z Grove w jednostki napędowe od 2021 roku.

"W tej chwili jest wiele spekulacji na temat Williamsa" - przyznała Claire Williams.

"Rozmawiamy z Mercedesem. Rozmowy te przebiegają dobrze i mamy nadzieję, że uda nam się zawrzeć kolejne partnerstwo z nimi w 2021 roku."

"Znakomicie się spisywali, byli bardzo pomocni. Wszyscy wiedzą, że Toto (Wolff, szef zespołu Mercedes - przyp. red.) rozpoczął karierę w Formule 1 właśnie w Williamsie. W związku z tym mamy z nim świetne relacje i chciałabym, aby ten związek trwał."

Temat ponownej współpracy z Renault ma też szczególne znaczenie ze względu na sukcesy, jakie Williams odnosił z tym dostawcą w przeszłości (m.in. zwycięstwa z Nigelem Mansell’em, Alainem Prostem i Damon’em Hill’em za kierownicą). Córka Franka Williamsa jednak jasno stara się postawić sprawę i nie ulegać presii.

"Nie wiem, dlaczego ludzie spekulują na temat naszych przyszłych lub potencjalnych partnerów silnikowych" - kontynuowała. "Mieliśmy wspaniałą historię z Renault, ale nasza przyszłość jest z Mercedesem."

Zastępczyni szefa zespołu odniosła się też do możliwości pozyskiwania części samochodowych od alternatywnych dostawców.

"W zeszłym roku przeszliśmy proces oceny sytuacji" - wyjaśniła Williams. "W tym roku robimy to samo, unikając tego, co przydarzyło nam się podczas testów. Chcemy ustalić, co powinniśmy zrobić, a co kupić. To ważna praca, którą już sfinalizowaliśmy. Będziemy teraz podejmować decyzje dotyczące tego, co sami będziemy robić, a co chcemy uzyskiwać odnośnie części, czy to od Mercedesa, czy innych dostawców."

"Wszystko zależy od możliwości, jakie mamy i tego, co robimy najlepiej, w porównaniu z tym, co inni mogą zrobić od nas lepiej. Jednak rok 2021 przyniesie zmiany, co i jak zespoły mogą robić i jak współpracować. Oczywiście chcemy pozostać niezależnym konstruktorem."

"Myślę, że wszyscy znają moje stanowisko w sprawie współpracy i wierzę, że zespoły powinny same budować i projektować swoje samochody wyścigowe. Chciałabym zobaczyć te regulacje z większą pewnością, że wspierają niezależnych konstruktorów, takich jak my" - zakończyła Claire Williams.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone