Valtteri Bottas zwycięzcą emocjonujących kwalifikacji do GP Wielkiej Brytanii

W kwalifikacjach do wyścigu o Grand Prix Wielkiej Brytanii najlepszym kierowcą okazał się Valtteri Bottas. Fin w pasjonującym pojedynku pokonał o zaledwie 6 tysięcznych sekundy faworyta miejscowej publiczności, Lewisa Hamiltona. Na trzecim miejscu w sesji kwalifikacyjnej uplasował się Charles Leclerc.

Pogoda w sobotę była typowo brytyjska - chłodno, wietrznie i pochmurnie. Na starcie kwalifikacji temperatura powietrza wynosiła zaledwie 18 stopni Celsjusza, natomiast nawierzchnia rozgrzana była do 31. Istniało również ryzyko opadów deszczu, więc kierowcy musieli być bardzo czujni, by czasami nie przegapić idealnego momentu na wykręcenie konkurencyjnego czasu okrążenia.

Q1

Na torze jako pierwsi pojawili się kierowcy zespołu Toro Rosso i Alfa Romeo Racing. Po chwili dołączali do nich kolejni zawodnicy, m.in. reprezentanci Haasa, Nico Hulkenberg, Lando Norris czy Robert Kubica. Z Wyjazdem na tor zwlekali jednak kierowcy trzech czołowych ekip oraz Sergio Perez.

Jako pierwszy pomiarowe okrążenie przejechał Antonio Giovinazzi. Włoch uzyskał czas 1:27,710. Chwilę później został jednak wyprzedzony przez swojego zespołowego partnera. Kimi Raikkonen przejechał okrążenie w czasie 1:27,501. Jak się okazało, rezultaty reprezentantów Alfy Romeo były jednak bardzo słabe, gdyż kolejni kierowcy bez problemu je przebijali. Po serii pierwszych okrążeń na czele z czasem 1:26,689 znajdował się Carlos Sainz. Drugi był Romain Grosjean, który tracił do niego zaledwie 64 tysięczne sekundy. Jak się można było spodziewać dwa najsłabsze wyniki na ten moment mieli kierowcy Williamsa - George Russel był dwunasty (1:28,912), natomiast Robert Kubica trzynasty (1:29,521).

12 minut przed końcem pierwszego segmentu kwalifikacji w swoich garażach pozostawali jeszcze tylko kierowcy Mercedesa. Chwilę później Lewis Hamilton i Valtteri Bottas wyjechali jednak na swoje pierwsze okrążenie. W międzyczasie nowym liderem sesji został Lando Norris, który uzyskał czas 1:26,079. Na drugie miejsce, ze stratą 0,194 sekundy, przesunął się Pierre Gasly.

Dość niespodziewanie po przejechaniu pierwszego okrążenia na pierwsze miejsce nie awansował Sebastian Vettel. Niemiec był zaledwie drugi - 1:26,154. Znacznie lepiej spisał się jego zespołowy partner. Charles Leclerc uzyskał wynik 1:25,628 i został nowym liderem pierwszej części kwalifikacji. W międzyczasie na trzecie miejsce awansował Max Verstappen - 1:26,095.

8 minut przed końcem pierwszego segmentu kwalifikacji swoje pomiarowe okrążenia przejechali również kierowcy Mercedesa. Valtteri Bottas z czasem 1:25,750 przesunął się na drugie miejsce, natomiast chwilę później Lewis Hamilton uzyskał rezultat 1:25,513 i został nowym liderem. Z tej pozycji próbował go zepchnąć Charles Leclerc, lecz na swoim drugimi szybkim okrążeniu stracił do Brytyjczyka 2 setne sekundy. Swój wynik poprawił także Sebastian Vettel, lecz czas 1:25,898 wystarczał tylko do piątego miejsca.

Na 5 minut przed końcem pierwszego segmentu kwalifikacji na pozycjach zagrożonych odpadnięciem z dalszej części sesji znajdowali się: Romain Grosjean, Lance Stroll, Sergio Perez, George Russell oraz Robert Kubica. Różnice - z wyłączeniem kierowców Williamsa - były jednak dość niewielkie. Będący na osiemnastym miejscu Perez tracił do prowadzącego Hamiltona 1,4 sekundy.

Romain Grosjean czuł się zagrożony na swoim szesnastym miejscu, więc bardzo szybko zdołał poprawić swój czas na 1:26,607 - dało mu to awans na jedenaste miejsce. Chwilę później został jednak wyprzedzony przez Alexandra Albona. W związku z tym ostatnim kierowcą, który w tym momencie znajdował się na miejscu dającym awans do Q2, był Kimi Raikkonen. Fin miał jednak tylko 9 tysięcznych sekundy przewagi nad znajdującym się tuż za nim Daniiłem Kwiatem.

W ostatnich chwilach pierwszego segmentu kwalifikacji mieliśmy dość ciekawy pojedynek o awans do Q2. Na trzynaste miejsce z czasem 1:26,558 awansował Kimi Raikkonen, a na piętnaste Sergio Perez - 1:26,649. W związku z tym z dalszym udziałem w sobotniej "czasówce" pożegnać musiał się Kevin Magnussen. W międzyczasie swoje rezultaty poprawili także kierowcy Williamsa - George Russell uzyskał czas 1:27,789, natomiast Robert Kubica 1:28,257. Wyniki te były jednak o ponad sekundę gorsze od tego, którym legitymował się będący na osiemnastym miejscu Lance Stroll (1:26,762).

Po Q1 odpadli: Kevin Magnussen, Daniił Kwiat, Lance Stroll, George Russell oraz Robert Kubica.

Q2

W przeciwieństwie do pierwszego segmentu kwalifikacji tym razem z wyjazdem na tor nie zwlekali kierowcy Mercedesa. Zarówno Lewis Hamilton, jak i Valtteri Bottas wyjechali ze swoich garaży na oponach pośrednich. Na podobny manewr zdecydowali się Charles Leclerc, Max Verstappen oraz Pierre Gasly. Z wyjazdem na tor zwlekał tym razem najdłużej Sebastian Vettel. Gdy Niemiec opuścił aleję serwisową, w jego samochodzie mogliśmy zobaczyć opony miękkie.

Jako pierwszy pomiarowe okrążenie przejechał Valtteri Bottas - 1:25,888. Rezultat Fina poprawił jednak po chwili faworyt miejscowej publiczności, Lewis Hamilton. Lider klasyfikacji generalnej uzyskał czas 1:25,840. Dość niespodziewanie reprezentantów Mercedesa pogodził Charles Leclerc, który dzięki rezultatowi 1:25,646 awansował na pozycję lidera. Czwarty z czasem 1:26,038 był Pierre Gasly, a piąty Max Verstappen (1:26,088). Pozostałe miejsca w czołowej dziesiątce zajmowali: Daniel Ricciardo, Lando Norris, Carlos Sainz, Nico Hulkenberg oraz Alexander Albon.

Zaskakująco słabo na swoim pierwszym pomiarowym okrążeniu spisał się Sebastian Vettel. Niemiec nie wykorzystał potencjału miękkich opon i z czasem 1:26,529 awansował na ósmą lokatę. W międzyczasie swój czas zdołał poprawić Valtteri Bottas. Wynik 1:25,672 dawał Finowi drugą pozycję na siedem minut przed końcem tej części kwalifikacji. Chwilę później poprawił się także Max Verstappen - czas 1:25,848 plasował go czwartym miejscu. 

5 minut przed końcem drugiego segmentu kwalifikacji na torze panował względny spokój. Cała pierwsza dziesiątka znajdowała się wówczas w swoich garażach. W związku z tym kierowcy będący na zagrożonych pozycjach - Alexander Albon, Sergio Perez, Antonio Giovinazzi, Kimi Raikkonen oraz Romain Grosjean - mieli sporo wolnej przestrzeni, by poprawić swoje dotychczasowe rezultaty.

Z prawie pustego toru użytek próbował zrobić Romain Grosjean, lecz osiągnięty czas (1:27,549) nie dał mu żadnego awansu. Poprawić nie zdołał się także znajdujący się na jedenastym miejscu Alexander Albon.

2 minuty przed końcem drugiego segmentu kwalifikacji na torze znajdowali się już wszyscy kierowcy - również czołówka mająca dość bezpieczną przewagę nad resztą stawki. Z walki o czas szybko zrezygnował jednak będący na drugim miejscu Lewis Hamilton.

Po powrocie na tor działo się dość dużo. Do czołowej dziesiątki zdołali awansować Alexander Albon, Antonio Giocinazzi i Kimi Raikkonen. Kierowcy Alfy Romeo szybko jednak z niej wypadli. Do samego końca o awans do Q2 musiał walczyć Sebastian Vettel, który w pewnym momencie spadł na jedenaste miejsce. Ostatecznie jednak Niemiec uzyskał czas 1:26,023 i przesunął się na piątą pozycję. W samej końcówce na prowadzeniu umocnił się natomiast Charles Leclerc, który okrążenie toru Silverstone pokonał w 1:25,546. Rezultat ten był już najlepszym w historii tego obiektu.

Po Q2 odpadli: Antonio Giovinazzi, Kimi Raikkonen, Carlos Sainz, Romain Grosjean oraz Sergio Perez.

Q3

W decydującym starciu z wyjazdem na tor nie zwlekali kierowcy Mercedesa. Do Lewisa Hamiltona i Valtteriego Bottasa szybko dołączyli jednak pozostali zawodnicy. Na 10 minut przed końcem sesji w swoich garażach pozostawali jedynie Alexander Albon i Lando Norris.

Pierwsze pomiarowe okrążenie bardzo szybko rozpoczął Lewis Hamilton. W drugim sektorze szybszy od niego był jednak Valtteri Bottas. W związku z tym Fin był liderem z czasem 1:25,093, natomiast Brytyjczyk tracił do niego 0,252 sekundy. Jak mogliśmy zobaczyć na powtórce, Hamilton popełnił dość poważny błąd w drugiej części toru, który przyczynił się do tej straty czasowej.

Chwilę później swoje pomiarowe okrążenia zakończyli kolejni kierowcy. Max Verstappen był trzeci (1:25,483), Charles Leclerc czwarty (1:25,616), Pierre Gasly piąty (1:25,783), a Sebastian Vettel dopiero szósty (1:25,787). Kolejne miejsca zajmowali Daniel Ricciardo i Nico Hulkenbert. Czasów jak na razie nie mieli Lando Norris oraz Alexander Albon. Obaj jednak pojawili się na torze w momencie, gdy pozostała ósemka zjechała do swoich garaży.

Zarówno Brytyjczyk, jak i Taj próbowali wykorzystać wolną przestrzeń, lecz ich rezultaty nie były zbyt dobre. Norris z czasem 1:26,688 awansował na ósme miejsce, natomiast Albon pozostał na dziesiątej pozycji (1:26,748).

2 minuty przed końcem kwalifikacji na tor powrócili pozostali kierowcy. Była to więc ostatnia szansa dla Lewisa Hamiltona na wywalczenie siódmego pole position na Silverstone. Początek dla Brytyjczyka nie był jednak najlepszy, gdyż pojechał wolniej niż na swoim pierwszym okrążęniu. W drugim sektorze zdołał się jednak poprawić, lecz ciągle tracił do Valtteriego Bottasa. Widać było, że Brytyjczyk daje z siebie wszystko, jednak mimo rekordowego trzeciego sektora ostatecznie przegrał pole position o sześć tysięcznych sekundy.

W końcówce bardzo szybko jechał za to Charles Leclerc. Monakijczyk zdołał się poprawić w każdym z trzech sektorów i ostatecznie zajął trzecią pozycję ze stratą ledwie 79 tysięcznych sekundy do Valtteriego Botttasa. Kolejne miejsca w kwalifikacjach zajęli: Max Verstappen, Pierre Gasly, Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Lando Norris, Alexander Albon oraz Nico Hulkenberg.

Poz Nr Kierowca Zespół Q1 Q2 Q3 Okr Strata KM/H
1. 77 Valtteri Bottas Mercedes AMG Petronas Motorsport 1:25.750 1:25.672 1:25.093 21 249.228
2. 44 Lewis Hamilton Mercedes AMG Petronas Motorsport 1:25.513 1:25.840 1:25.099 17 0.006 0.006 249.210
3. 16 Charles Leclerc Scuderia Ferrari 1:25.533 1:25.546 1:25.172 18 0.079 0.073 248.997
4. 33 Max Verstappen Aston Martin Red Bull Racing 1:25.700 1:25.848 1:25.276 21 0.183 0.104 248.693
5. 10 Pierre Gasly Aston Martin Red Bull Racing 1:26.273 1:26.038 1:25.590 21 0.497 0.314 247.781
6. 5 Sebastian Vettel Scuderia Ferrari 1:25.898 1:26.023 1:25.787 19 0.694 0.197 247.212
7. 3 Daniel Ricciardo Renault F1 Team 1:26.428 1:26.283 1:26.182 21 1.089 0.395 246.079
8. 4 Lando Norris McLaren F1 Team 1:26.079 1:26.385 1:26.224 21 1.131 0.042 245.959
9. 23 Alexander Albon Red Bull Toro Rosso Honda 1:26.482 1:26.403 1:26.345 24 1.252 0.121 245.614
10. 27 Nico Hulkenberg Renault F1 Team 1:26.568 1:26.397 1:26.386 21 1.293 0.041 245.498
11. 99 Antonio Giovinazzi Alfa Romeo Racing 1:26.449 1:26.519 18 1.426 0.133 245.120
12. 7 Kimi Raikkonen Alfa Romeo Racing 1:26.558 1:26.546 18 1.453 0.027 245.044
13. 55 Carlos Sainz McLaren F1 Team 1:26.203 1:26.578 15 1.485 0.032 244.953
14. 8 Romain Grosjean Rich Energy Haas F1 Team 1:26.347 1:26.757 17 1.664 0.179 244.448
15. 11 Sergio Perez SportPesa Racing Point F1 Team 1:26.649 1:26.928 14 1.835 0.171 243.967
16. 20 Kevin Magnussen Rich Energy Haas F1 Team 1:26.662 9 1.569 -0.266 244.716
17. 26 Daniil Kvyat Red Bull Toro Rosso Honda 1:26.721 10 1.628 0.059 244.549
18. 18 Lance Stroll SportPesa Racing Point F1 Team 1:26.762 9 1.669 0.041 244.434
19. 63 George Russell ROKiT Williams Racing 1:27.789 9 2.696 1.027 241.574
20. 88 Robert Kubica ROKiT Williams Racing 1:28.257 10 3.164 0.468 240.293
Pole position
77 Valtteri Bottas Mercedes AMG Petronas Motorsport 1:25.093 249.228 KM/H
Najszybsze okrążenie
77 Valtteri Bottas Mercedes AMG Petronas Motorsport 1:25.093 249.228 KM/H