Formuła 1

Daniił Kwiat - Scuderia Toro Rosso

Toro Rosso nie planuje zmiany kierowców na sezon 2020

Szef zespołu Scuderia Toro Rosso, Franz Tost powiedział, że jest zadowolony z tegorocznego składu kierowców i chce zatrzymać Alexandra Albona oraz Daniiła Kwiata na przyszły sezon.

„Mamy dwóch naprawdę dobrych kierowców” – mówił Franz Tost. „Osobiście mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować rywalizację w sezonie 2020 z tymi samymi kierowcami”.

W ostatnich latach sytuacja siostrzanego zespołu ekipy Red Bull Racing była bardzo specyficzna. Zespół doświadczał licznych rotacji w składzie kierowców związanych z decyzjami dra Helmuta Marko.

„Ostatecznie jest to jednak decyzja Red Bulla i myślę, że nie zostanie podjęta przed końcem września” – powiedział szef zespołu Toro Rosso.

Przez większą część sezonu 2017 podstawowymi kierowcami ekipy byli Carlos Sainz oraz Daniił Kwiat, którzy następnie zostali zastąpieni przez Pierre’a Gasly’ego oraz Brendona Hartleya. Z końcem sezonu 2018 swoją pozycję w zespole utracił Hartley, a Gasly awansował do ekipy Red Bull Racing, zastępując Daniela Ricciardo. To wszystko sprawiło, że do zespołu powrócił Kwiat, który w sezonie 2018 pełnił funkcję kierowcy symulatora zespołu Scuderia Ferrari, a jego partnerem zespołowym został Alexander Albon, który potwierdził swoje wysokie umiejętności zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw Formuły 2.

Obecna sytuacja sprzyja utrzymaniu tegorocznego składu. Obaj kierowcy zdobywają punkty (Kwiat punktował w pięciu, a Albon w trzech wyścigach), potwierdzając swoją dobrą dyspozycję. Ponadto, program juniorski Red Bulla przechodzi dość poważny kryzys – obecnie nie ma w nim młodych kierowców z szansami na zdobycie superlicencji. Podobnie sytuacja wygląda z punktu widzenia dostawcy silników dla Scuderii Toro Rosso. Honda chciałaby, aby w ekipie mógł startować Japończyk, ale również brak jest obecnie zawodnika z kraju kwitnącej wiśni, który mógłby otrzymać superlicencję i ubiegać się tym samym o miejsce w zespole.

Franz Tost bardzo chwiali obecnych kierowców. Podkreśla, że Kwiat bardzo się zmienił i dojrzał, a jednocześnie cały czas ma świetne tempo.

„Daniił jest bardzo szybki, to już wiedzieliśmy. Teraz jest także bardzo dojrzały”.

Podobnie wypowiada się na temat Albona, którego określa mianem największej niespodzianki wśród młodych kierowców.

„Alex obok Lando Norrisa jest dla mnie największą niespodzianką spośród młodych kierowców” – kontynuował Tost. „Myslę, że będzie bardzo mocny w drugiej części sezonu. Coraz lepiej poznaje samochód i wie, jak działa Formuła 1. Z naszej strony zapewniamy mu odpowiedni pakiet i myślę, że to wszystko da bardzo dobre wyniki”.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone