Szefowa koncernu Renault przeciwna pozostaniu zespołu w F1

Obecny sezon to jedna wielka walka o przetrwanie dla zespołu Renault. W ostatnim czasie ekipa z Enstone zmaga się z dużymi problemami, a dodatkowo nadal niepewna jest przyszłość francuskiego zespołu.

W ostatnich dniach fabryczny zespół Renault poinformował o dość dużych zmianach, które dotyczą ich działu odpowiedzialnego za aerodynamikę i nie tylko. Nowym szefem tego działu został Dirk de Beer, który do niedawna sprawował to samo stanowisko w zespole Williamsa. Do ekipy z Enstone ma również wkrótce dołączyć Pat Fry, który będzie odpowiedzialny za dział techniczny. Szczególnie to drugie nazwisko będzie solidnym wzmocnieniem ekipy z Enstone.

Wzmocnienia kadrowe oraz ostatnie wyniki zespołu definitywnie wskazują na to, że zespół Renault nie zamierza wycofywać swojego zespołu ze stawki Formuły 1. Wraz z oprotestowaniem bolidów Renault przez zespół Racing Point, które dotyczyło stosowania nielegalnego balansu hamulców, rozpoczęły się wewnętrze rozmowy o przyszłości zespołu w królowej motorsportu.

Według dobrze poinformowanych źródeł tymczasowa szefowa koncernu Renault Clotilde Delbos jest znana ze swoich zamiłowań do oszczędzania, które być może uderzą w cały koncern samochodowy. Szefowa Renault jest również sporą przeciwniczką Formuły 1 i udziału w tym sporcie zespołu Renault. Powód? Zbyt wysokie koszty, które generowane są przez zespół, który chce być konkurencyjny na tle całej stawki.

Być może będzie to decydujący argument w wewnętrznych rozmowach, który może spowodować, że zespół Renault opuści wkrótce szeregi Formuły 1. Według dziennikarzy Autobild niewykluczony jest scenariusz, że zespół opuści stawkę po zakończeniu bieżącego sezonu. Takie rozwiązanie jest jednak mało prawdopodobne, ponieważ cały zespół jest już skupiony na przygotowaniach do sezonu 2020, w które zainwestowano spore zasoby finansowe. Takie działanie byłoby sprzecznie z filozofią oszczędzania, którą popiera Clotilde Delbos.

Wraz z końcem sezonu 2020 wygasa porozumienie między zespołami a władzami Formuły 1. W miniony wtorek miało dojść do pierwszych rozmówna temat podpisania nowych umów na linii Formuła 1 - zespoły. Obecny szef zespołu Renault Cyril Abiteboul zapowiada, że jego ekipa nie będzie spieszyła się z ostatecznym podpisaniem umowy. Francuz zaznacza również, że większość zespołów będzie stawiała sprzeciw nowemu porozumieniu, co spowoduje przedłużenie negocjacji. Szef zespołu Ferrari Mattia Binotto jest natomiast zdania, że wszystkie zespoły powinny podjąć wspólną decyzję o rezygnacji z Grupy Roboczej.