Formuła 1

Renault R.S.19

Standardowe skrzynie biegów w F1? FIA ogłasza przetarg

FIA ogłosiła przetarg na dostawcę standardowych skrzyń biegów, z których miałyby korzystać wszystkie zespoły Formuły 1 w sezonach 2021 do 2024. Dostawcy mają czas na zgłoszenia do 15 marca, a decyzja zostanie ujawniona do 30 kwietnia.

Zarządzający Formułą 1 chcą, aby wszystkie zespoły korzystały z takich samych skrzyń biegów. Różniłyby się one jedynie obudową, która miałaby być przygotowana indywidualnie przez każdą stajnię.

Choć celem ujednoliconych mechanizmów miałaby być oszczędność kosztów, to w przypadku kilku zespołów zmiana ta może okazać się niezwykle problematyczna.

Już dziś zespoły takie jak Alfa Romeo czy Haas korzystają z pełnego pakietu skrzyni biegów dostarczanego przez Ferrari, podobnie wygląda sytuacja w przypadku Racing Point współpracującego z Mercedesem i Toro Rosso dzielącego tę samą jednostkę z Red Bullem. Oznacza to, że same nie mają odpowiednich narzędzi i zaplecza technologicznego na przygotowanie autorskiej obudowy.

W przekazach w padoku pojawia się wskazanie na firmę Xtrac mającą siedzibę w Thatcham w Wielkiej Brytanii, która mogłaby wystartować w przetargu. Nie wyklucza się także, że rozwiązanie takie dostarczy jeden z obecnych zespołów Formuły 1.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone