Siedem zespołów F1 domaga się ujawnienia szczegółów dochodzenia FIA w sprawie silnika Ferrari

Siedem zespołów F1 domaga się ujawnienia szczegółów dochodzenia FIA w sprawie silnika Ferrari

Siedem zespołów Formuły 1 które nie używają jednostek napędowych Ferrari wydało oświadczenie, że są zaskoczone porozumieniem zawartym pomiędzy FIA a Scuderia Ferrari.

McLaren, Mercedes, Racing Point, Red Bull, Renault, AlphaTauri i Williams zdecydowanie sprzeciwiają się umowie między Ferrari a FIA, której szczegóły są utrzymywane w tajemnicy.

Przypomnijmy, w piątek FIA wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że doszło do ugody z Ferrari po technicznym dochodzeniu w sprawie jednostki napędowej Scuderi z 2019 roku. Rywale podejrzewali włoskiego producenta, że ich zespół osiągnął znaczny wzrost prędkości dzięki nielegalnym praktykom w obszarze silnika po wakacyjnej przerwie.

Siedem drużyn - wszystkie z wyłączeniem Ferrari i zespołów klienckich używających ich silnika (Alfa Romeo i Haas) ogłosiło, że międzynarodowy organ regulacyjny sportu ma obowiązek działać zgodnie z najwyższymi standardami zarządzania, uczciwości i przejrzystości.

Zespoły dodały, że zastrzegają sobie prawo do dochodzenia roszczeń prawnych w tej sprawie:

"My, niżej podpisane zespoły, jesteśmy zaskoczeni i zszokowani oświadczeniem FIA z piątku 28 lutego dotyczącym zakończenia dochodzenia w sprawie jednostki napędowej Scuderia Ferrari."

"Międzynarodowy organ sportowy ma obowiązek działać zgodnie z najwyższymi standardami zarządzania, uczciwości i przejrzystości."

"Po miesiącach dochodzeń, które FIA podjęło jedynie po zapytaniach zgłoszonych przez inne zespoły, stanowczo sprzeciwiamy się temu, aby FIA zawarło poufne porozumienie ugodowe z Ferrari w celu zakończenia tej sprawy."

"W związku z tym oświadczamy publicznie nasze wspólne zobowiązanie do pełnego i właściwego ujawnienia informacji w tej sprawie, aby zapewnić, że nasz sport traktuje wszystkich zawodników uczciwie i równo. Robimy to w imieniu fanów, uczestników i interesariuszy Formuły 1."

"Ponadto zastrzegamy sobie prawo do dochodzenia roszczeń prawnych w ramach właściwego procesu FIA i przed właściwymi sądami."

"McLaren Racing Limited
Grand Prix Mercedes-Benz Limited
Racing Point UK Limited
Red Bull Racing Limited
Renault Sport Racing Limited
Scuderia Alpha Tauri S.p.A.
Williams Grand Prix Engineering Limited
"