Formuła 1

Daniel Ricciardo - Aston Martin Red Bull Racing

Sezon 2018 kończy jedną z najbardziej owocnych współpracy w Formule 1

Zespół Aston Martin Red Bull Racing i Renault Sport Racing zakończyło współpracę z końcem tegorocznego sezonu wyścigowego, wyznaczając koniec jednej z najbardziej owocnych współpracy w Formule 1.

Duet wspólnie zdobył 59. zwycięstw, 60. pierwszych pól startowych, 60 najszybszych okrążeń oraz 4277,5 punktu, co czyni Red Bull Racing szóstym najlepszym producentem w historii F1.

Partnerstwo rozpoczęło się w 2007 roku i niewiele czasu zajęło, aby współpraca przyniosła pierwszy sukces. Po pierwszym zwycięstwie w Grand Prix Chin w 2009 roku, pierwszy mistrzowski tytuł pojawił się w ekipie już rok później.

W 2013 roku, partnerstwo Red Bull-Renault, było pierwszym od dwudziestu lat, które wywalczyło cztery tytuły wśród konstruktorów. Podobny sukces miał miejsce tylko raz w całej historii, w latach 1988-1991, po cztery mistrzostwa sięgnęły McLaren i Honda.

Podczas współpracy Red Bulla i Renault, swoje największe sukcesy święcił także Sebastian Vettel, który zdobył cztery mistrzowskie tytuły, zdobywając łącznie 38. zwycięstw, w tym dziewięć wygranych z rzędu w sezonie 2013.

"W Red Bullu znaleźliśmy partnera, który mógłby walczyć o więcej we wszystkim. W zamian odkryliśmy ograniczenia technologii silników i wprowadziliśmy jedne z najbardziej awangardowych innowacji widocznych w jednostkach Formuły 1, w tym doskonała poprawa wydmuchu, oszczędność paliwa i efektywność spalania" - powiedział Cyril Abiteboul, dyrektor zarządzający Renault Sport Racing.

"Znaleźliśmy również partnera, którego konkurencyjność dorównywała naszej i wspólnie osiągnęliśmy znakomite wyniki."

"Życzymy zespołowi Red Bull Racing wszystkiego najlepszego w przyszłości i czekamy z niecierpliwością na kontynuację rywalizacji na torze w nadchodzących sezonach" - dodał Francuz.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone