Formuła 1

Sebastian Vettel - Scuderia Ferrari Mission Winnow

Sebastian Vettel odejdzie z F1 po sezonie 2019? Pojawiają się pierwsze plotki

Jak informuje w swoim internetowym biuletynie „Business of Motorsport” Joe Saward, Sebastian Vettel może odejść z Formuły 1 po zakończeniu obecnego sezonu, nawet mając ważny kontrakt do końca przyszłego roku.

Powoli zbliżamy się do okresu, w którym zacznie się podejmowanie decyzji o składzie zespołów na kolejny sezon. Jak na razie są to jednak tylko spekulacje i plotki, ale jedna z nich jest bardzo interesująca. Podczas weekendu wyścigowego w Monako pojawiły się pewne informacje, jakoby Sebastian Vettel miał zakończyć swoją karierę w Formule 1 wraz z końcem obecnego sezonu.

Niemiecki kierowca ma ważny kontrakt z Ferrari jeszcze na kolejny rok startów. Cierpliwość zawodnika, jak i szefostwa zespołu może jednak powoli się kończyć. Vettel dołączył do stajni z Maranello jako czterokrotny mistrz świata, który miał wywalczyć pierwszy od 2007 roku tytuł dla Ferrari. Jak na razie jednak kierowca nie prezentuje takiej samej formy, jak podczas startów w ekipie Red Bull Racing, co po części wynika również z błędów samego zespołu. Marzenia o tytule zaczynają więc oddalać się w bardzo szybkim tempie.

Co więcej, w tym roku do Ferrari dołączył kreowany na przyszłego mistrza świata Charles Leclerc. 21-latek pokazał się już z bardzo dobrej strony, przez co też jest wyzwaniem dla Sebastiana Vettela. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że Niemiec postanowi opuścić Formułę 1 już wraz z końcem obecnego sezonu, co też zaczęto spekulować już w Monako. Obszerniej o tym pisze Joe Saward, redaktor Motorsport Week.

„Najbardziej szokującą plotką, która zaczęła się rozprzestrzeniać po padoku w Monako, jest ta, że Sebastian Vettel rozważa odejście z Formuły 1 wraz z końcem sezonu w wieku 31 lat” – pisze Saward. „Po wygraniu czterech mistrzostw świata z Red Bullem w latach 2010-2013 próbował przywrócić Ferrari sukcesy, ale popełnił kilka błędów. Teraz jest pod presją po przyjściu Charlesa Leclerca, kierowcy młodszego i najwyraźniej mającego większą możliwością postępów od Niemca”.

Nico Rosberg po zdobyciu mistrzowskiego tytułu w 2016 roku zaskoczył świat Formuły 1 decyzją o odejściu z tego sportu, mając ważny kontrakt z Mercedesem. Być może więc Vettel pójdzie w ślady swojego rodaka, choć zdobyć mistrzostwo w tym roku będzie mu bardzo ciężko, a w każdym kolejnym sezonie może być tylko trudniej.

„Wybór ten pod pewnymi względami byłby taki sam, jak w przypadku Nico Rosberga, który odszedł z Formuły 1 po wygraniu tytułu w 2016 roku, zdając sobie sprawę z tego, że trudno byłoby ponownie odnieść sukces w F1”.

Kto więc mógłby zastąpić Sebastiana Vettela w Ferrari, gdyby ten postanowił odejść po tym sezonie? Saward wymienił kilka nazwisk.

„Najważniejsze pytanie to oczywiście to, kto byłby następcą Vettela. Nazwiska, które na razie krążą to Sergio Perez, Kevin Magnussen, Romain Grosjean i Valtteri Bottas”.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone