Formuła 1

M. Verstappen (RBR) przed N. Hulkenbergiem (Renault) i V. Bottasem (Mercedes) - GP Australii / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Ross Brawn: Formuła 1 musi rozwiązać problem manewrów wyprzedzania

Zdaniem Rossa Brawna Formuła 1 musi zmienić swoje podejście wobec manewrów wyprzedzania. GP Australii udowodniło, że sport nadal boryka się z obszarem manewrów, a organizatorzy muszą podjąć odpowiednie środki, aby naprawić ten element Formuły 1.

W otwierającym wyścigu sezonu doszło do zaledwie pięciu pełnych manewrów wyprzedzania i nawet dodana trzecia strefa DRS nie ułatwiła tak zwanych walk koło w koło.

Zdaniem Brawna, dyrektora zarządzającego ds. sportów motorowych w F1, wyścig w Australii został pozbawiony kilku niesamowitych pojedynków w ten sposób.

Brakowało jednego istotnego składnika, czyli wyprzedzania, ponieważ w rundzie otwarcia nie było ich zbyt wiele. To bardzo ważne, aby samochody mogły zbliżyć się do siebie i ścigać się koło w koło.

Kiedy pomiędzy dwoma samochodami jest niewielka różnica prędkości, wówczas staje się niemal niemożliwe dla rywala, by zbliżył się wystarczająco i spróbował zaatakować.

Zastanówmy się, ilu walk zostaliśmy pozbawieni, a przecież po raz pierwszy pojawiła się trzecia strefa DRS, aby zwiększyć szanse na wyprzedzanie.

Niestety od czasu wejścia nowych przepisów w 2017 ilość manewrów wyprzedzania spadła o połowę, jednak FIA wraz z F1 rozpoczęła odpowiedni program, który do 2021 roku zwiększy ilość wyprzedzeń.

Dopóki nie podejmiemy strukturalnego podejścia do problemu, nie zrobimy żadnych postępów - tłumaczył Brawn.

Jednym z naszych celów, któremu przyglądamy się wraz z FIA i zespołami, jest to, że do 2021 roku chcemy mieć samochody, które pozwolą kierowcom walczyć ze sobą.

W tym celu FIA i F1 prowadzą aerodynamiczny program badawczy z dwoma modelami samochodów, zarówno w tunelu aerodynamicznym, jak i przy użyciu CFD.

Musimy ewoluować projekt samochodu, który osiąga poziom zbliżony do osiągów jaki teraz widzimy, ale pozwala na walki koło w koło.

Kibice Formuły 1 chcą zobaczyć lepszy spektakl, a wyprzedzanie to najbardziej ekscytujący i spektakularny element, jaki może pojawić się na torze. Cała społeczność Formuły 1 musi podjąć wysiłek, aby zaspokoić tę potrzebę, ponieważ kibice są naszym największym atutem.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone