Formuła 1

Romain Grosjean - Haas F1 Team

Romain Grosjean ukarany po incydencie z pierwszego okrążenia GP Hiszpanii

Romain Grosjean z zespołu Haas F1 Team otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje do Grand Prix Monako, za spowodowanie kolizji podczas pierwszego okrążenia wyścigu na torze Barcelona-Catalunya.

Francuz podczas pokonywania trzeciego zakrętu stracił panowanie nad tyłem bolidu i wpadł w poślizg, co doprowadziło do poślizgu i obrócenia się, a finalnie uderzenia w nadjeżdżającego Nico Hulkenberga i Pierre'a Gasly'ego, którzy z powodu uszkodzeń przedwcześnie musieli zakończyć wyścig.

Samochód z numerem #8 podążał za autem #20, gdy przy wyjeździe z drugiego zakrętu samochód #20 chwilowo stracił kontrolę. Auto z numerem #8 ominęło #20, co spowodowało utratę kontroli nad samochodem po lewej stronie toru przy wjeździe w zakręt numer trzy. Kierowca wyjaśnił sędziom, że jego prędkość spowodowałaby znalezienie się na środku toru i dlatego podjął decyzję o podniesieniu mocy, próbując uciec na prawą część toru i usunąć się pozostałym kierowcom z drogi. Jednakże podczas przekraczania toru znalazł się w jednej linii z samochodem numer #27 i #10, co zaangażowało wszystkie trzy auta w kolizję, która doprowadziła do zakończenia ich wyścigu - czytamy w wyjaśnieniach sędziów FIA.

Kierowca oznajmił sędziom, że podjął decyzję o przekroczeniu toru, starając się ominąć inne samochody i uznał, że to najlepsza opcja. Sędziowie stwierdzili, że gdy spekuluje się, gdzie znalazłby się samochód kierowcy, gdyby wybrał inne alternatywy, pewne jest, że podczas przecinania toru przed innymi zawodnikami, co zrobił, może dojść do kolizji. Co więcej, podczas przeglądu zapisu wideo sędziowie potwierdzili, że samochód podążał linią po lewej stronie toru i prawie całkowicie wyjechał poza pętlę, kiedy podjął decyzję o przecięciu obiektu.

Sędziowie zdecydowali o ukaraniu kierowcy.

Kierowca zespołu Haas otrzymał finalnie karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie do następnego Grand Prix, które zostało zaplanowane na ulicznym torze w Monte Carlo, a także dwa punkty karne.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone