ROKiT Williams Racing przedłuża współpracę technologiczną z Mercedesem

Zespół ROKiT Williams Racing ogłosił przedłużenie współpracy technologicznej z Mercedesem do końca sezonu 2025.

Współpraca Williamsa oraz Mercedesa sięga sezonu 2014. Od tego właśnie momentu brytyjski zespół wykorzystuje jednostki napędowe produkowane przez niemiecki koncern w położonej w Brixworth fabryce Mercedes-AMG High Performance Powertrains, specjalizującej się w konstruowaniu wyczynowych zespołów napędowych.

Pierwsza umowa zakładała współpracę silnikową do końca sezonu 2021, jednakże wysoka niezawodność oraz osiągi silnika, które pozwoliły Williamsowi dwukrotnie stanąć na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej konstruktorów (w sezonie 2014 oraz 2015) przyczyniły się do podjęcia decyzji o kontynuacji współpracy.

Pełniąca obowiązki szefa ekipy Claire Williams ponadto bardzo chwali obustronną współpracę z Mercedesem: "W ciągu ostatnich sześciu lat nasza współpraca z Mercedesem układała się wspaniale, dlatego z przyjemnością będziemy ją kontynuować przez kolejne pięć lat od sezonu 2021."

"Mercedes-Benz to jeden z najbardziej utytułowanych dostawców silników w Formule 1 i wierzymy, że będą nadal oferować bardzo konkurencyjne jednostki napędowe. Mercedes stał się prawdziwym przyjacielem zespołu i nie możemy doczekać się dalszej współpracy z Mercedes-AMG High Performance Powertrains" - powiedziała Brytyjka.

Andy Cowell, dyrektor zarządzający Mercedes-AMG High Performance Powertrains stwierdził, że w erze hybrydowej długotrwałe partnerstwo jest bardzo ważne i to właśnie ono pozwoliło zbudować bardzo dobre relacje łączące Williamsa i Mercedesa.

"Budowanie długoterminowego partnerstwa było kluczowym aspektem naszego podejścia do ery hybrydowej w Formule 1. Odkąd rozpoczęliśmy współpracę z Williamsem w 2014 roku, układała się ona wzorowo. Zbudowaliśmy z zespołem z Grove bardzo silne międzyludzkie i techniczne relacje i nie możemy się doczekać ich kontynuacji przez następne lata."

Toto Wolff, szef zespołu Mercedes-AMG Petronas Motorsport powiedział, że pomimo trudnych chwil, jakie przeżywa obecnie brytyjska ekipa, współpraca z nią jest powodem do dumy dla jego zespołu.

"Williams to kultowy zespół Formuły 1, a my w Mercedesie jesteśmy dumni, że stanowi on część naszej rodziny sportów motorowych. Co prawda przeżywają ostatnio trudne chwile, ale jestem pewien, że potwierdzą one tylko ich odporność i siłę charakteru w walce o należne im miejsce w stawce Formuły 1" - powiedział Wolff, dodając, że w myśl nadchodzących zmian regulaminowych sytuacja niezależnych zespołów takich jak Willimas powinna być bardzo korzystna.

"Perspektywy dla niezależnych ekip związane z nowym regulaminem finansowania, który wchodzi w życie od sezonu 2021, są bardzo dobre, a my bardzo cieszymy się, że możemy kontynuować naszą współpracę z Williamsem u progu nowej ery naszego sportu."

Zespół Williams będzie zaopatrywać się w jednostki spalinowe oraz układy hybrydowe produkowane przez mercedesa. Skrzynie biegów, podobnie jak ma to miejsce obecnie, będą jednak samodzielnie wytwarzane przez zespół w ich fabryce.