Formuła 1

GP Włoch 2019

Reprymendy dla Strolla, Hulkenberga i Sainza za kuriozalny finał Q3 na torze Monza

Carlos Sainz, Nico Hulkenberg oraz Lance Stroll zostali ukarani przez sędziów jedynie reprymendą za swoje zachowanie podczas trzeciego segmentu kwalifikacji do GP Włoch.

Nie takich kwalifikacji we Włoszech oczekiwali kibice Formuły 1. W ostatnich 2 minutach sesji na tor wyjechali wszyscy kierowcy, jednak nikt nie chciał przewodzić stawce, dając tym samym cień aerodynamiczny swoim rywalom. Doszło więc do kuriozalnej sytuacji, gdy stawka została zblokowana i nie było możliwe nawet wyprzedzenie wolniej jadących kierowców. W związku z tym poza Sainzem i Leclerkiem nikt więcej nie zdołał rozpocząć pomiarowego okrążenia.

Po zakończeniu sesji sędziowie postanowili zająć się tą sytuacją. Istnieje bowiem przepis, że kierowcy nie mogą jechać zbyt wolno, powodując tym samym niebezpieczną sytuację. Postanowili więc wezwać do siebie, w celu wyjaśnienia swojego zachowania, Nico Hulkenberga, Carlosa Sainza oraz Lance'a Strolla.

Po przesłuchaniu przyznali całej trójce reprymendy, uznając, że ich jazda była zbyt wolna i"odegrali znaczącą rolę w spiętrzeniu samochodów w krytycznym etapie ostatniego wyjazdowego okrążenia w Q3".

Sędziowie podkreślili również, że FIA powinna szybko znaleźć rozwiązanie, które zapobiegnie tego typu sytuacjom w przyszłości. Do podobnej doszło bowiem we wczorajszych kwalifikacjach Formuły 3. Wówczas ukaranych zostało 17 z 30 kierowców.

Wcześniej sędziowie postanowili również odstąpić od wymierzenia kary dla Nico Hulkenberga za "przestrzelenie" pierwszej szykany w finałowej części kwalifikacji.  

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone