Formuła 1

Nico Hulkenberg - Renault Sport F1 Team

Renault nie będzie w stanie rywalizować w najbliższym czasie z czołowymi zespołami - Marcin Budkowski

Nie można zaprzeczyć, że zespół Renault powrócił do Formuły 1 w dobrym stylu i aktualnie określany jest mianem najlepszej ekipy środka stawki, jednak czy w najbliższym czasie francuski producent będzie w stanie dogonić "wielką trójkę" F1, czyli zespoły Mercedes, Ferrari i Red Bull Racing?

Zapytany o to został Polak Marcin Budkowski, który w zespole Renault pełni funkcję głównego inżyniera. Jego zdaniem dopiero w 2021 roku, kiedy w sporcie pojawi się szereg nowych zasad, Renault będzie mogło liczyć na walkę o wyższe pozycje.

Oczywiście mam nadzieję, że będzie inaczej - powiedział w rozmowie z Motorsport.com Musimy jednak robić wszystko krok po kroku. Jesteśmy 1.5s za najlepszymi i gdybym miał myśleć, że zamierzamy walczyć z zespołami takimi jak Mercedes czy Ferrari - przy ich ogromnej organizacji i super kompetentnymi ludźmi - byłbym w błędzie.

W ciągu ostatnich dwóch lat rozwinęliśmy się, ale oni od wielu lata zatrudniają po 900 osób. Stabilność jest ich przewagą, więc to byłoby śmieszne, gdybym powiedział, że pokonamy ich w przyszłym roku.

Naszym celem jest kontynuacja postępu i szczerze mówiąc, zmniejszenie tego dystansu jest prawdziwym osiągnięciem. Mam nadzieję, że w 2020 będzie wyraźnie bliżej, jednak nie mam zamiaru dokonywać żadnych przewidywań, ponieważ byłoby to nierozsądne.

W 2021 dojdzie do potencjalnej zmiany przepisów i widzimy to jako naszą szansę. Każda potencjalna zmiana jest okazją, ale i ryzykiem z naszego punktu widzenia.

Zapytany czy Renault musi poprawić się w obszarach podwozia i silnika, Budkowski odpowiedział: W obu. Zarówno ze strony silnika, jak i podwozia - wszędzie tam jest znacząca różnica i musimy zrobić krok naprzód w obu obszarach.

Dużym plusem Renault jest także atmosfera panująca w zespole. Podstawą tego jest naprawdę dobra grupa ludzi i jest to bardzo apolityczne środowisko, więc to wspaniałe miejsce do pracy, gdzie ludzie spędzają czas myśląc o tym, jak najlepiej ustawić samochód niż dźgać plecy innych. Dlatego myślę, że to fantastyczne i zdecydowanie lepsze miejsce niż niektóre inne, w których pracowałem wcześniej.

Budkowski dołączył do Renault z reputacją wschodzącej gwiazdy w FIA i szczycił się dużym doświadczeniem w Formule 1, dlatego jego przejście do Renault spotkało się z duża falą sprzeciwu ze strony innych zespołów. Wcześniej pracował w działach aerodynamiki w ekipach Ferrari i McLaren.

Pliki Cookie

© 2011-2018 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone