Prowizoryczny kalendarz bez rund w Australii, Monako i Hiszpanii?

Prowizoryczny kalendarz bez rund w Australii, Monako i Hiszpanii?

W obecnej sytuacji trudno przewidzieć, jak i kiedy wystartuje tegoroczny sezon F1 oraz jak będzie wyglądała nowa wersja kalendarza. Według nieoficjalnych informacji w nowym harmogramie F1, który ma wkrótce zostać opublikowany, zabraknie wyścigów w Australii, Monako, i Hiszpanii, a sezon zostanie zakończony 13 grudnia w Abu Zabi.

Prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni władze F1 wydadzą komunikat, według którego tegoroczna przerwa wakacyjna zostanie przesunięta na kwiecień. Wówczas wszystkie zespoły będą musiały zamknąć swoje fabryki na równo trzy tygodnie. Potencjalny brak przerwy wakacyjnej w sierpniu i dość napięty harmonogram będzie dużym problemem dla wszystkich pracowników pracujących przy F1, ponieważ duże obłożenie rund (plus logistyka i przeloty z punktu a do punktu b) spowoduje, że próżno będzie im szukać wolnego czasu.

Na ten moment najbardziej optymistyczny plan zakłada, że Formuła 1 wystartuje na początku czerwca na ulicach Baku (7 czerwca). Kolejnym przystankiem królowej sportów motorowych ma być Montreal (14 czerwca). Po dwóch dalekich podróżach zespoły zawitają do Europy, gdzie 28 czerwca ma odbyć się wyścig o GP Francji. Tydzień później (8 lipca) cała stawka ma przetransportować się do Austrii na miejscowy tor Red Bull Ring. Po dwóch tygodniach przerwy Formuła 1 zawita na domowy wyścig wielu zespołów. Mowa oczywiście o wyścigu na torze Silverstone, który ma odbyć się 19 lipca.

Na początku sierpnia planowo ma odbyć się GP Węgier (2 sierpnia). Tydzień po wyścigu na Hungaroringu, zamiast przerwy wakacyjnej, rozegrane ma zostać GP Holandii na torze Zandvoort, które planowo miało się odbyć początkiem maja. Pod sam koniec miesiąca w pierwotnym terminie ma zostać zorganizowana runda w Belgii (30 sierpnia). Wyścigi we Włoszech, Singapurze, Rosji, Japonii, USA i Meksyku również mają zostać zorganizowane w pierwotnie założonych terminach.

Największe zmiany w kalendarzu mają czekać nas po wylocie z Meksyku. Wówczas zespoły mają obrać kierunek na Interlagos, gdzie 8 listopada ma zostać zorganizowane GP Brazylii. Dwa tygodnie później F1 ma zawitać (tutaj duży znak zapytania) do Szanghaju. Kolejny weekend to kolejny wyścig. Tym razem Wietnam, który ma zakończyć krótkie i zaległe tournée po Azji. 6 i 13 grudnia mają odbyć się dwie ostatnie rundy tegorocznego sezonu, które odpowiednio mają zostać zorganizowane w Bahrajnie i Abu Zabi. Warto również tutaj nadmienić, że cztery ostatnie rundy sezonu mogą odbyć się tydzień po tygodniu, co może być dużym wyzwaniem i sprawdzaniem wydajności dla całego padoku F1.

W kalendarzu ma zabraknąć trzech rund (Australii, Monako i Hiszpanii). W dwóch pierwszych wypadkach organizacja wyścigu wymaga zbudowania całej infrastruktury wraz z torem, co stanowi spory problem i generuje spore koszty. Duże wyzwanie w tym przypadku stanowi także logistyka. W trzecim wypadku problem dotyczy obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się wirusem, który wręcz na pewno wykreśla tę rundę z tegorocznego kalendarza.

Prowizoryczny kalendarz na sezon 2020

Data Grand Prix Tor
05-07/06 Grand Prix Azerbejdżanu Baku City Circuit
12-14/06 Grand Prix Kanady Circuit Gilles Villeneuve
26-28/06 Grand Prix Francji Circuit Paul Ricard
03-05/07 Grand Prix Austrii Red Bull Ring
17-19/07 Grand Prix Wielkiej Brytanii Silverstone Circuit
31/07-02/08 Grand Prix Węgier Hungaroring
07-09/08 Grand Prix Holandii Circuit Zandvoort
28-30/08 Grand Prix Belgii Circuit de Spa-Francorchamps
04-06/09 Grand Prix Włoch Autodromo Nazionale Monza
18-20/09 Grand Prix Singapuru Marina Bay Street Circuit
25-27/09 Grand Prix Rosji Sochi Autodrom
09-11/10 Grand Prix Japonii Suzuka Circuit
23-25/10 Grand Prix Stanów Zjednoczonych Circuit of The Americas
30/10-01/11 Grand Prix Meksyku Autodromo Hermanos Rodriguez
06-08/11 Grand Prix Brazylii Autodromo Jose Carlos Pace
20-22/11 Grand Prix Chin Shanghai International Circuit
27-29/11 Grand Prix Wietnamu Hanoi Motor Sport Circuit
04-06/12 Grand Prix Bahrajnu Bahrain International Circuit
11-13/12 Grand Prix Abu Zabi Yas Marina Circuit