Formuła 1

Max Verstappen - Aston Martin Red Bull Racing

Propozycja budżetu 175 milionów dolarów dla zespołów F1 od sezonu 2021

Zespołom Formuły 1 zaprezentowano propozycję, by od sezonu 2021 ich roczny łączny koszt nie przekroczył 175 milionów dolarów. Przepisy te miałyby obowiązywać przynajmniej do roku 2025, co też obniżyłoby dość poważnie budżety największych ekip – w tym przede wszystkim Ferrari, Mercedesa czy Red Bulla.

Sezon 2021 ma być przełomowy, gdyż od niego zaczną obowiązywać nowe przepisy na wielu płaszczyznach. Zmiany mamy poznać w najbliższych miesiącach. Wygląda na to, że jedną z nich będzie budżet 175 milionów dolarów dla każdego z zespołów.  Jest to pewnego rodzaju kompromis, gdyż wcześniej mówiono o większym maksymalnym limicie w sezonie 2021, lecz z każdym kolejnym miałby maleć do kwoty mniejszej niż obecnie zaproponowana.

Określony przez FIA plan budżetowy nie obejmuje jednak kilku kosztów ponoszonych przez zespoły, w tym pensji kierowców, wydatków marketingowych oraz tych związanych z jednostkami napędowymi.

Nie licząc wyżej wymienionych kosztów, szacuje się, że czołowe zespoły wydają obecnie od 220 do 250 milionów dolarów. Oznacza to więc, iż plan redukcji dałby im się mocno we znaki. Z kolei mniejsze ekipy nie są do końca zadowolone z takiego budżetu, gdy liczyły one na ustalenie go na poziomie 150 milionów.

Formuła 1 jest również przekonana, że wydatki zespołów mogą być skutecznie kontrolowane, a przepisy pozwolą na karanie za dyskrecję. Kierowcy mogliby tracić punkty, natomiast szefostwo ekip ryzykowałoby utratę licencji FIA.

Plan budżetowy zakłada ewentualne podwyższenie limitu kosztów ze względu na inflację.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone