Formuła 1

Carlos Sainz - McLaren F1 Team

Prezydent Brazylii chce zakończyć współpracę z zespołem McLaren

Brazylijski koncern naftowy Petrobras został zmuszony do wycofania się z aktualnej umowy na sponsorowanie zespołu McLaren.

Powodem jest decyzja prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro, którego rząd posiada prawie 2/3 akcji koncernu. Prawicowy polityk już w trakcie kampanii wyborczej nawoływał do poważnych zmian politycznych i gospodarczych w całym kraju. Odnosi się to szczególnie do sponsorowania zagranicznych firm z pieniędzy skarbu państwa.

"W 2018 roku firma Petrobras podpisała umowę reklamową z McLarenem o wartości 782 milionów dolarów, ważną przez 5 lat. W tej chwili firma, decyzją mojego rządu, poszukuje sposobu jej rozwiązania" - ujawnił prezydent na Twitterze.

Dla McLarena może to być ogromny cios finansowy. Petrobras dostarcza zespołowi z Woking m.in. mieszanki paliw i smary. Na razie nie wiadomo, czy brazylijski koncern wycofa się ze współpracy bez ponoszenia kar za zerwanie umowy.

"Takie sprawy są poufne pod względem komercyjnym i dlatego nie jesteśmy w stanie tego obecnie skomentować" - powiedział rzecznik zespołu.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone