Formuła 1

Sergio Perez - Racing Point Force India Formula One Team

Poświęcenie awansu do Q3 lepszą strategią Force India na wyścig w Meksyku

Sergio Perez z Force India przyznał, że zespół celowo poświęcił awans do finałowej sesji kwalifikacyjnej, aby nie rozpoczynać Grand Prix Meksyku na oponach hiper miękkich.

Piątkowe treningi pokazały, że najmiększa mieszanka, którą dysponują kierowcy na torze Autodromo Hermanos Rodriguez, ulega bardzo szybkiej degradacji, co nie jest wskazane podczas pierwszych okrążeń niedzielnej rywalizacji.

Kierowcy ekipy Force India podczas drugiej sesji kwalifikacyjnej zdecydowali się na użycie jedynie opon super miękkich i ultra miękkich, co finalnie nie pozwoliło im na awans do finałowej sesji.

Najbliżsi rywale zawodników Racing Point zdołali awansować do Q3, jednak będą musieli rozpocząć wyścig na hiper miękkich oponach, a Perez (13) i Ocon (11) będą mogli dokonać dowolnego doboru opon, co może przełożyć się na ich pozycje już po kilku okrążeniach od startu.

_Mieliśmy tempo aby awansować do Q3 z oponami hiper miękkimi, jednak wiedzieliśmy, że nie jest to warte ryzyka, aby startować na tych mieszankach - powiedział po kwalifikacjach Sergio Perez.

Wiedzieliśmy, że ciężko będzie awansować do pierwszej dziesiątki na oponach ultra miękkich, ale start na twardej mieszance powinien dać nam jutro przewagę - w zasadzie wybraliśmy lepszą strategię niż pozycje na starcie.

Żałuję jedynie, że Fernando jest przede mną; brakowało mi trochę przyczepności w końcówce mojego drugiego okrążenia w Q2 i Hiszpan zdołał wyprzedzić mnie na oponach hiper miękkich.

Jestem przekonany o naszych jutrzejszych szansach. Wierzymy, że nasza strategia jest właściwa i możemy awansować podczas wyścigu.

Zadowolony ze strategii kwalifikacyjnej jest także Esteban Ocon, który podzielił zdanie swojego zespołowego kolegi.

Rozpoczęliśmy kwalifikacje z przekonaniem, że nie chcemy startować do wyścigu na oponach hiper miękkich i dlatego w drugiej sesji kwalifikacyjnej pojechaliśmy na twardszej mieszance (ultra miękkich oponach - przyp. red.) - dodał Francuz.

Start z jedenastej lokaty oznacza, że mogę wybrać opony na początek wyścigu i mam większą szansę na elastyczność w naszej strategii. Mam więc nadzieję, że nasze podejście do kwalifikacji zwróci się nam jutro.

Moglibyśmy być wyżej w stawce, gdybyśmy użyli hiper miękkich opon, ale jestem zadowolony ze sposobu, w jaki podeszliśmy do sesji.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone