Pirelli przekłada testy 18-calowych opon na rok 2021

Pirelli przekłada testy 18-calowych opon na rok 2021

Z powodu przełożenia rewolucji technicznej w F1 na sezon 2022, Pirelli musi zmienić swoje plany testów nowych 18-calowych opon, które miały wejść do użytku już w przyszłym sezonie.

Nowe regulacje techniczne zakładają rezygnację z opon 13-calowych – używanych obecnie – na opony 18-calowe, które mają lepiej współgrać z nową konstrukcją bolidów. W wyniku pandemii koronawirusa i ciągłego przekładania inauguracji sezonu 2020, Formuła 1 podjęła decyzję o odroczeniu rewolucji przepisowej z 2021 roku na 2022.

Z tego powodu opony 13-calowe będą używane jeszcze przez kolejny sezon, co generuje pewne konsekwencje dla dostawcy ogumienia, który musi rozłożyć koszty opracowania nowych opon na dwa sezony – a nie, jak do tej pory zakładano – na trzy.

Kolejną konsekwencją dla Pirelli jest przymusowe opóźnienie prowadzonych już testów opon „osiemnastek”. W zeszłym miesiącu nowe ogumienie testował Charles Leclerc na torze w Jerez. Drugi test miał odbyć się 5 marca na torze testowym Ferrari we Fioriano, jednak z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej, odwołano wszelkie aktywności na obiekcie. Kolejne testy także zostaną opóźnione i przełożone na następny rok.

Niemniej rzecznik Pirelli popiera odroczenie rewolucji przepisowej i dodaje: „Będziemy współpracować ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, aby znaleźć jak najlepsze wyjście z sytuacji.”

Potwierdza również, że testowanie 18-calowych opon zostaje przeniesione na 2021 rok, jednak wciąż jest zbyt wcześnie na dokładniejsze wyznaczenia czasu i miejsca ich przeprowadzenia.