Formuła 1

Pierre Gasly - Aston Martin Red Bull Racing

Pierre Gasly i Antonio Giovinazzi cofnięci na starcie GP Monako o trzy pozycje

Pierre Gasly oraz Antonio Giovinazzi zostali ukarani cofnięciem o trzy pozycje na starcie wyścigu o GP Monako. Powodem tych decyzji było blokowanie przez kierowców swoich rywali w trakcie sesji kwalifikacyjnej.

Pierre Gasly i Romain Grosjean

Do konfliktu pomiędzy Gasly’m a Romainem Grosjeanem doszło w końcówce drugiego segmentu kwalifikacji. Kierowca zespołu Haas został spowolniony na swoim pomiarowym okrążeniu, co najprawdopodobniej było przyczyną jego odpadnięcia z dalszej rywalizacji. Grosjean w niecenzuralnych słowach narzekał później przez radio na zaistniałą sytuację.

„Sędziowie obejrzeli zapisy wideo i wysłuchali wyjaśnień kierowcy samochodu numer 10 (Pierre Gasly) oraz kierowcy samochodu numer 8 (Romain Grosjean) oraz przedstawicieli zespołu” – czytamy w oświadczeniu sędziowskim. „Kierowca samochodu numer 8 musiał mocno hamować, aby uniknąć kolizji z autem numer 10, które jechało powoli na okrążeniu przygotowawczym i było na linii wyścigowej. W tym czasie samochód numer 8 był wyraźnie jedynym autem na szybkim okrążeniu w tej okolicy”.

„Podczas gdy sędziowie przyjęli, że mało prawdopodobny jest fakt, że kierowca samochodu numer 10 miał jakąkolwiek szansę zobaczyć w tej sekwencji zakrętów auto numer 8, tak zespół przyznał, że nie dał żadnego ostrzeżenia. Sędziowie ustalili zatem, że samochód numer 10 niepotrzebnie utrudnił jazdę samochodowi numer 10 i nałożyli karę cofnięcia o trzy pozycje. Zgodnie z wcześniejszą praktyką nałożyli również jeden punkt karny”.

Kara oznacza, że Pierre Gasly spadł z piątej pozycji na ósmą.

Antonio Giovinazzi i Nico Hulkenberg

Do incydentu pomiędzy Giovinazzim a Hulkenbergiem doszło już w pierwszym segmencie sesji, gdy Niemiec musiał ominąć Włocha w La Rascasse. Sędziowie zauważyli, że zespół Alfa Romeo bardzo późno poinformował swojego kierowcą o zbliżającym się rywalu, w związku z czym byli bezwzględni w nałożeniu kary.

„Kierowca samochodu numer 99 znajdował się pomiędzy zakrętami 16-18, kiedy został wyjątkowo późno ostrzeżony, że samochód numer 27 znajduje się za nim. W tym czasie był na środku toru i wyraźnie przeszkodził samochodowi 27” – wyjaśnili sędziowie.

„Sędziowie uważali, że ze względu na to, iż kierowca samochodu numer 99 był na okrążeniu instalacyjnym, miał okazję dać więcej miejsca bez względu na to, czy otrzymał ostrzeżenie od zespołu. Ekipa miała też okazję dać później lepsze ostrzeżenie. Sędziowie ustalili zatem, że przeszkadzanie było niepotrzebne i nakazali spadek o trzy miejsca, zgodnie z wcześniejszą praktyką”.

Kara oznacza, że Giovinazzi rozpocznie niedzielny wyścig z osiemnastej pozycji. Poza tym do licencji Włocha doliczony został jeden punkt karny.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone