Formuła 1

Pirelli

Nazewnictwo opon Pirelli zostanie uproszczone od sezonu 2019?

FIA wraz z Liberty Media poprosiła Pirelli o uproszczenie nazewnictwa poszczególnych rodzajów z gamy opon przeznaczonych do jazdy na suchej nawierzchni.

Plan zakłada zachowanie aktualnej gamy ogumienia Pirelli, ale zrezygnowanie z nazywania ich super miękkimi, ultra miękkimi i hiper miękkimi. Zamiast tego podczas każdego weekendu Grand Prix kierowcy oficjalnie będą mieli do dyspozycji opony twarde, pośrednie i miękkie. W rzeczywistości jednak miękkość mieszanek będzie się zmieniała w zależności od toru.

Pomysł ten był rozważany przez pewien czas, ale dopiero teraz nabrał mocy i Pirelli poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem go w życie.

Otrzymaliśmy prośbę od FOM i FIA, aby nazywać nasze opony po prostu twardymi, pośrednimi i miękkimi. Oznaczone byłyby trzema kolorami, takimi samymi na wszystkich wyścigach, ale oczywiście w rzeczywistości będą to inne mieszanki, ponieważ nie możemy użyć tych samych w Silverstone i Monako – powiedział szef Pirelli do spraw F1 Mario Isola.

Na drugim poziomie będziemy mieli mieszanki, nazwijmy je dla przykładu A, B, C, D, E, F i powiemy wam, że na ten konkretny wyścig twarda opona to B, pośrednią jest D i tak dalej. Dla widzów będzie to bardziej zrozumiałe, ale będzie możliwość do zagłębienia się w szczegóły, informacje techniczne, które nadal będziemy przekazywali. Trwają dyskusje, a my oceniamy to.

Dotychczas wszystkie opony danej mieszanki opuszczały fabrykę z konkretnym kolorem namalowanym z boku. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, to Pirelli czeka problem natury produkcyjnej.

Sprawdziłem to pod względem produkcji i logistyki. Oczywiście musimy zrozumieć wszystkie konsekwencje. Tworzymy specjalną partię na każdy wyścig, więc pomalowanie na fioletowo, żółto czy jakikolwiek inny kolor nie stanowi specjalnego problemu – wyjaśnił Isola.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone