Na torze Zandvoort trwają prace przygotowujące obiekt do najwyższych standardów bezpieczeństwa

Na torze Zandvoort, który powróci do kalendarza Formuły 1 w przyszłym sezonie, zainstalowane zostaną nowe ogrodzenia. Poprawi to bezpieczeństwo na obiekcie i przyczyni się do otrzymania najwyższej oceny od FIA (Grade 1).

Po raz ostatni kierowcy Formuły 1 rywalizowali na torze Zandvoort w 1985 roku. Od tego czasu co prawda organizowano tam inne wyścigi, w tym serii WTCR, lecz królowa sportów motorowych omijała Holandię. Sukcesy Maxa Vertstappena sprawiły jednak, że kraj ten zapragnął powrotu do Formuły 1. Ostatecznie udało się przywrócić GP Holandii, które do kalendarza powróci już w sezonie 2020.

Tor Zandvoort musi jednak przejść kilka modyfikacji, które zapewnią zarówno widowisko sportowe, jak i bezpieczeństwo. Kilka tygodni temu informowaliśmy o zmianie profilu ostatniego zakrętu, który został przerobiony na styl owalu, natomiast dzisiaj potwierdzono instalację ogrodzeń wokół pętli. Dzięki temu tor ma otrzymać od FIA najwyższą oceną w kwestii bezpieczeństwa – Grade 1, która jest wymogiem do organizacji Grand Prix Formuły 1.

Instalacji ogrodzenia dokona szwajcarska firma Geobrugg, której produkty przeszły najnowsze testy homologacyjne FIA. Jej klientami są również właściciele takich torów, jak: Circuit of The Americas, Autodromo Hermanos Ridriguez, Red Bull Ring, Spa-Francorchamps, Monako, Paul Ricard, Soczi Autodrom czy też Marina Bay w Singapurze.

„Ponieważ jednocześnie kilka firm pracuje na pełnych obrotach, próbując ukończyć modyfikację toru, cieszymy się, że ogrodzenia Geobrugg mogą zapewnić obiektowi Zandvoort elastyczność potrzebną, aby wszystko przygotować, by tor był sprawny” – powiedział Jochen Braunwarth, dyrektor rozwiązań motorsportowych w firmie Geobrugg.

Na torze zainstalowane zostanie 3400 metrów ogrodzenia stałego, 900 metrów przenośnego oraz 600 metrów barier betonowych. Wszystko to nastąpi po wylaniu nowego asfaltu, do którego dojdzie w najbliższych tygodniach.