Formuła 1

Stoffel Vandoorne - McLaren

McLaren z grzywną po piątkowych treningach przed GP Chin

Zespół z Woking został ukarany grzywną 5 tysięcy euro za wypuszczenie Stoffela Vandoorne z alei serwisowej z niedokręconym kołem podczas drugiej sesji treningowej.

Belg zatrzymał swojego McLarena MCL33 na alternatywnej drodze obok szóstego zakrętu. Stało się to pod koniec popołudniowego treningu na torze w Szanghaju. Jak później okazało się na powtórkach, tylna prawa opona nie została odpowiednio zamontowana. Sytuacja była o tyle zaskakująca, że mechanicy nie pracowali pod presją czasu, więc taki błąd raczej nie powinien się zdarzyć w takich okolicznościach.

Przepisy umożliwiają karanie kierowców przesunięciem na starcie za tego typu przewinienia. Sędziowie jednak unikają tej możliwości, a zamiast tego sankcjonują ekipy grzywną.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich decyzjach dotyczących wykroczeń podobnej natury, sędziowie zdecydowali, że kara przesunięcia na starcie nie zostanie wymierzona, ponieważ kierowca podjął wszystkie kroki, aby zatrzymać się w pierwszej możliwej okazji. Zespół otrzymał grzywnę 5 tysięcy euro – czytamy w oświadczeniu FIA.

Stoffel Vandoorne jest kolejnym z kierowców, którego zespół miał problem podczas pit stopu. W Australii ze względu na niedokręcone opony z wyścigu wycofać musieli się reprezentanci zespołu Haas. Natomiast tydzień temu, w Bahrajnie Kimi Raikkonen podczas jednej z sesji treningowych podobnie jak Belg, z takiego samego powodu zatrzymał swoje Ferrari na torze, następnie podczas wyścigu jeden z mechaników nie zdążył odkręcić opony, gdy zapaliło się zielone światło dające zawodnikowi sygnał do startu i w konsekwencji został potrącony. Za to przewinienie Ferrari otrzymało karę 50 tysięcy euro grzywny.

Pliki Cookie

© 2011-2018 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone