McLaren potwierdza używanie silników Mercedesa od 2021 roku

McLaren potwierdza używanie silników Mercedesa od 2021 roku

We wrześniu potwierdzono ponowne nawiązanie współpracy pomiędzy McLarenem i Mercedesem. Rzecznik zespołu z Woking poinformował, że umowa zacznie obowiązywać zgodnie z planem, czyli od 2021 roku.

Wątpliwości w tej sprawie rozgorzały po decyzji władz Formuły 1 o przełożeniu zmian technicznych z 2021 na 2022 rok (więcej o tym przeczytacie TUTAJ). W trakcie czwartkowej wideokonferencji przedstawicieli F1 oraz wszystkich zespołów zdecydowano o używaniu w przyszłym roku bolidów z tym samym podwoziem, co aktualne. McLaren został postawiony w trudnej sytuacji, ponieważ wraz z nowymi przepisami, do Woking dostarczone miały być silniki od nowego dostawcy – Mercedesa. Obecna umowa z Renault wygasa wraz z końcem obecnego roku. W rozmowie z portalem crash.net rzecznik ekipy z Woking potwierdził, że porozumienie pomiędzy McLarenem i Mercedesem jest aktualne.

„Będziemy używali silników Mercedesa od 2021 roku, jak planowaliśmy i dostosujemy je do obecnie używanego podwozia”.

Oznacza to konieczność zamontowania nowego silnika do konstrukcji zbliżonej charakterystyką do obecnej. Decyzja pozwala jednak zespołowi pod dowództwem Zaka Browna na sprawdzenie nowego silnika przed zmianami, które zostaną wprowadzone w charakterystyce bolidów w 2022 roku.

McLaren używał silników niemieckiego zespołu w latach 1995-2014. Przez następne trzy, bolidy ekipy założonej przez Bruce’a McLarena napędzała jednostka napędowa Hondy, a od 2017 roku dostawcą silników do teamu z Woking jest Renault. Z Mercedesem brytyjski zespół zdobył w 1998 roku mistrzostwo w klasyfikacji konstruktorów, a trzykrotnie kierowcy tej ekipy sięgali po tytuł indywidualnego mistrza świata – w 1998, 1999 i 2008 roku.