Lewis Hamilton: Walczyłem dziś dla Nikiego Laudy

Lewis Hamilton tuż po zakończeniu GP Monako stwierdził, że był to dla niego jeden z najtrudniejszych wyścigów w karierze, a zwycięską walkę dedukuje zmarłemu Nikiemu Laudzie.

Brytyjczyk startował do GP Monako z pierwszego pola i przez cały wyścig znajdował się na czele stawki. Utrzymanie za sobą rywali nie było jednak wcale takim łatwym zadaniem.

„Dzisiejszy wyścig był jednym z najtrudniejszych wyścigów w mojej dotychczasowej karierze. Start do wyścigu przebiegł bez zbędnych zakłóceń, co było kluczem do dzisiejszego sukcesu. Moje dzisiejsze zwycięstwo dedykuję oczywiście Nikiemu Laudzie, który mam nadzieję, patrzy teraz na nas z góry i ze zdjętą czapką gratuluje nam dzisiejszego sukcesu” – powiedział Lewis Hamilton.

W drugiej części wyścigu pięciokrotny mistrz świata zaczął skarżyć się na swoje opony, które z każdym okrążeniem były w coraz gorszym stanie. Ostatecznie Brytyjczyk na komplecie opon pośrednich przejechał 67 okrążeń, co jest niesamowitym wynikiem.

W drugiej części wyścigu zmagałem się bardzo mocno z moimi oponami, których w końcówce wyścigu praktycznie nie miałem, a naciski ze strony Maxa tylko potęgowały ich degradację. Mimo wielkich problemów nie planowaliśmy wykonania drugiego postoju, który pozbawiłby nas dzisiaj zwycięstwa” – kontynuował Brytyjczyk. „Ostatni raz na takich oponach jechałem w sezonie 2007 w Szanghaju, gdzie również miałem z nimi spory problem. Mimo wszystko udało mi się dziś dojechać do mety jako pierwszy, co jest dla mnie niesamowitym osiągnieciem”.

Pod koniec wyścigu na wyjeździe z tunelu doszło do desperackiego ataku Verstappena na Hamiltona. Brytyjczyk obserwował całą sytuację w swoich lusterkach, przez co skończyło się to tylko na lekkim kontakcie, który nie wpłynął w żadnym stopniu na tempo kierowcy Mercedasa w pozostałej części wyścigu.

„Obserwowałem całą sytuację w moich lusterkach. Było naprawdę blisko. Max zbyt mocno ‘zanurkował’ na dojeździe do zakrętu, co skutkowało lekkim kontaktem, który w żadnym stopniu nie wpłynął negatywnie na moje tempo w pozostałej części rywalizacji” – podsumował zwycięzca GP Monako.