Formuła 1

Kimi Raikkonen - Scuderia Ferrari - Sezon 2009

Kierowcy chcą przywrócenia obowiązkowego tankowania

W związku z planowaną na sezon 2021 rewolucją, jak bumerang powraca temat przywrócenia obowiązkowego tankowania, które zniknęło z Formuły 1 po sezonie 2009.

Już w czerwcu głos w tej sprawie zabrał były szef F1 Bernie Ecclestone, który jednoznacznie stwierdził, że gdyby nadal był przy władzy, to jego pierwszą decyzją byłoby przywrócenie tankowania. Za przywróceniem obowiązkowego tankowania jest również Jean Todt, Max Verstappen oraz Valtteri Bottas, według których tankowanie w trakcie wyścigów wpłynie bardzo pozytywnie na całe widowisko.

"Powinniśmy przywrócić tankowanie. Wymagać to będzie jednak dogłębnej analizy wszystkich plusów i minusów takiego rozwiązania, a nad tym będziemy pracować" - powiedział podczas weekendu na Silverstone Jean Todt, o czym pisaliśmy tutaj: Jean Todt: Tankowanie daje nowe możliwości strategiczne.

Do zwolenników przywrócenia obowiązkowego tankowania należą również m.in. Max Verstappen i Valtteri Bottas, według których po wprowadzeniu tankowania kierowcy będą mogli naciskać przez cały wyścig, a nie tylko przez niewielką jego część.

"Przywrócenie obowiązkowego tankowania do F1 to świetny pomysł. Wprowadzenie tankowania w trakcie wyścigów pozwoli nam kierowcom naciskać przez cały wyścig, co na pewno wpłynie pozytywnie na wzrost poziomu emocji w F1, której aktualnie nie ma zbyt dużo" - powiedział Max Verstappen.

"Ten pomysł ma również swoje minusy, dlatego też cała ta sprawa wymaga dokładnej analizy" - dodał.

"Po przywróceniu tankowania bolidy na starcie będą o wiele lżejsze, co za tym idzie, będą o wiele szybsze i lepsze pod wieloma względami. Poprawi to jakość ścigania oraz zarządzanie oponami" - przyznał Valtteri Bottas.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone