Kara cofnięcia na starcie wyścigu dla Lando Norrisa

Lando Norris został cofnięty na 19. pole startowe do wyścigu o GP Niemiec. W samochodzie Brytyjczyka zostały założone nowe elementy jednostki napędowej, których liczba przekroczyła już dozwoloną na ten sezon pulę.

Kierowca McLarena po raz pierwszy w sezonie nie awansował do drugiego segmentu kwalifikacji i ostatecznie zajął w nich szesnaste miejsce. Jak sam przyznawał, było to dla niego wielkim rozczarowaniem.

„Po prostu nie udało mi się połączyć moich sektorów, kiedy byłem na pomiarowym okrążeniu, to mnie kosztowało” – mówił Lando Norris. „Nie brakowało wiele. Bardzo małe błędy kosztowały mnie wejście do Q2”.

„Jestem sfrustrowany, ale jednocześnie jest to pierwszy raz w tym roku, kiedy nie przeszedłem do Q2. Jest to pierwszy raz, kiedy zawiodłem zespół. W samochodzie było więcej potencjału, a Carlos znów był w Q3. Muszę iść dalej i patrzeć w przyszłość” – dodał Brytyjczyk.

Jak się jednak okazało, w osiągnięciu dobrego wyniku przeszkodziła Norrisowi usterka związana z baterią, która wchodzi w skład jednostki napędowej.

„W kwalifikacjach mieliśmy problem z baterią w jego samochodzie” – mówił po sobotniej sesji Andreas Seid, szef zespołu McLaren. „W związku z tym straciliśmy więc jedną dziesiątą sekundy, a to wystarczyłoby, aby przejść do Q2. Może byłaby więc to inna historia”.

Zespół postanowił więc wymienić w samochodzie Norrisa nie tylko awaryjną baterię, ale również i zamontował nowe MGU-K oraz elektronikę sterującą. W związku z tym, że każdy z tych elementów jednostki napędowej przekracza już regulaminowy limit na ten sezon, Brytyjczyk został ukarany cofnięciem na starcie wyścigu o GP Niemiec. Norris rozpocznie niedzielne zmagania z 19. pola startowego.

Z ostatniego miejsca do GP Niemiec wyruszy Sebastian Vettel, który z powodu problemów z turbosprężarką nie odnotował w kwalifikacjach żadnego czasu. W samochodzie czterokrotnego mistrza świata postanowiona więc też wymienić elektronikę sterującą.

Przed startem GP Niemiec poinformowano również, że nowe elementy jednostki napędowej zamontowano w aucie Kimiego Raikkonena. U Fina wymieniono silnik spalinowy, turbosprężarkę oraz MGU-H. Mistrz świata z 2007 roku uniknął jednak kary, gdyż każdy z tych komponentów mieści się w puli przeznaczonej na ten sezon. Kierowca zespołu Alfa Romeo Racing rozpocznie więc wyścig z piątego pola startowego.

Kara dla Norrisa oznacza również, że na 17. miejsce przesunął się George Russell, a na 18. Robert Kubica.